вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Пуштена во употреба детската градинка „Морковче“

Во населеното место Нова Колонија денеска беше пуштена во употреба новата Јавна општинска установа за деца „Морковче“, веднаш до ОУ „Његош“, прва новоизградена јавна детска градинка во општина Гази Баба во последните 25 години.

На отворањето на новата градинка присуствуваа премиерот Никола Груевски, министерот за труд и социјална политка Диме Спасов, градоначалниците на Град Скопје и на општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски и голем број жители од ова и соседните населени места.

Груевски информира дека Владата, заедно со Општина Гази Баба се инвестирани 28 милиони денари, за градинката која ќе згрижува околу 80 деца, од Јурумлери, Колонија, Идризово, Дрма, Гоце Делчев, Трубарево, Ергеле и околните насленеи места.

Премиерот на присутните најпрво им го честита 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба и нагласи дека празникот е симбол на една, како што рече, мачна, но горда генерација Македонци кои живееле во едно тешко време, време во кое Македонија немала слобода, народот живеел во ропство, под постојан терор и голема сиромаштија. Сепак, подвлече меѓу другото, нашиот народ имал една карактеристика – многудетните семејства.

– Денес имаме своја држава, имаме слобода и демократија, мир и безбедност, но за волја на вистината, како и други европски земји се соочуваме со незапирлив пад на наталитетот и намалување на бројот на новороденчиња. Во последните 50 – тина години бројот на новородени деца во Македонија е за два пати намалена и тоа е голем загрижувачки податок, рече Груевски.

Токму затоа, истакна, Владата во континуитет води политики кои имаат за цел да ги поттикнат родителите да имаат што повеќе деца и да ги прошират своите семејства.

– Новите градинки значат нови генерации и подмладување на нацијата. Таков случај имаме и тука во Општина Гази Баба. Веќе 30 години во оваа општина нема изградено нова градинка, а потребата е повеќе од очигледна, нагласи премиерот Груевски. Најави дека во рамки реализација на акциониот план за реконструкција и отворање нови градинки на територијата на цела држава, уште три други градинки се во завршна фаза на изградна, а се планира да бидат пуштени во употреба до крајот на годината. Оваа година, потсети, се издвоени средства за адаптација, проширување и реновиање на дополнителни 15 градинки во руралните средини.

Премиерот Груевски изрази надеж дека владината поддршка на Општина Гази Баба во сите други полиња, како што е изградбата на локалниот пат Идризово до село Дрма, новата училишна сала во ОУ „Крум Тошев“, како и почетокот на изградбата на фекалната канализација во Јурумлери ќе придонесе за подобрување на квалитетот на животот на граѓаните во оваа општина.

Министерот Спасов посочи дека во „Морковче“ ќе функционираат три хетерогени групи, деца до шест годишна возраст. Тој истакна дека Министерството продолжува со осмислување мерки и иницирање проекти наменети за подобрување на статусот на децата во нашата држава.

– Сепак сите ние живееме и создаваме за нашите потомци, така го поврдуваме нашето постоење. Тоа е најсигурна инвестиција во иднината, рече Спасов.

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Трајковски информира дека градинката е со вкупна површина од 650 метри квадратни, а објектот е категоријата на енергетско ефикасни објекти со поставена изолација на кровот, ѕидовите и подот, како и со термопан прозори и врати, со што ќе се заштети енергија, а за загревање ќе се користи котел со пелети, кои имаат висок степен на енергетска ефикасност.
Фото / МИА

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.