четврток, 23 ноември 2017 Вести денес: 0

ОН бара 301 милиони долари донации за Филипините

Обединетите нации денеска упатија повик за собирање донации во износ од 301 милиони долари за помош на Филипините, кои минатата недела беа погодини од тајфунот Хаијан, чиј конечен биланс на жртвите најверојатно ќе изнесува околу 10.000 загинати.

Светската организација и филипинската Влада изготвија акциски план, што, пред се, се концентрира на прехранување на населението, подобрување на здравствените услови, изградба на засолништа, расчистување на урнатините и заштита на најзагрозените слоеви од населението, изјави директорот на хуманитарните операции во ОН, Валери Ејмс.

Овој план ќе се реализира до крајот на мај 2014 година и за неговото финансирање се потребни 301 милиони долари.

Хаијан ја погоди земјата на почетокот на сезоната на сеење оризот, што дополнително ќе придонесе за поголем недостиг од храна во оваа азиска држава.

Организацијата за храна и земјоделство (ФАО) смета дека над еден милион одгледувачи на ориз ќе претрпат штети од уништувањето на оризовите полиња.

Експертите за земјоделство на ОН соопштија дека се очекуваат и негативни последици врз производството на кокосови ореви.

ФАО соопшти дека на Филипините испратила екипа и мобилизирала еден милион долари од сооствените ресурси за да ги покрие непосредните потреби на фармерите поврзани со посевите и реколтата.

Според ФАО, земјата ќе има потреба од дополнителни 24 милиони долари за други потреби, меѓу кои и за обнова на системите за наводнување.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.