сабота, 25 ноември 2017 Вести денес: 0

Британците за три дена собраа 50 милиони долари за помош на Филипините

Жителите на Велика Британија за само три дена собраа приближно 50 милиони долари за Филипините, по повикот на големите добротворни организации, пренесе ИТАР-ТАСС.

Според податоците на Комитетот за вонредни ситуации, веќе биле собрани над 30 милиони англиски фунти (48 милиони долари). Сумата била собрана само за три дена, а Британците продолжуват да даруваат средства на банкарските сметки, отворени во многу филијали на територијата на земјата.

Добиените средства ќе бидат испратени од Комитетот за обезбедување на испораките на храна, вода и привремени живеалишта за Филипинците. Се планира и испраќање на медикаменти, што се неопходни по стихијата.

Претходно британскиот премиер Дејвид Камерон соопшти дека Лондон ќе испрати хуманитарна помош во вредност од 10 милиони фунти (16 милиони долари).

Кралицата Елизабет Втора, исто така, оддели дел од своите лични средства за настраданите од тајфунот Хаијан.

Во понеделник вечер во Себу, во централниот дел на Филипините, се очекува пристигнување на транспортен авион со 100 тони помош од Франција. Испораката вклучуа комплети за пречистување вода, опрема за засолништа, медикаменти и спасувачки комплеки, соопштија француските медиуми. Околу 90 тони од помошта се дадена од невладините организации и француската цивилна заштита, а 10 тони се од француското Министерство за надворешни работи.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.