петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 0

Нов инцидент, малолетник претепан и во “седмица” на ЈСП

Покрај вчерашните три одделни инциденти во градски автобуси и на постројки низ градов, малолетик исто така бил претепа и денеска.

Имено инцидентот се случил во близина на Транспортниот центар при што во автобус со број 7 било нападнато малолетно момче од поголема група насилници.

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска информира дека се преземаат мерки за расчистување на синоќешниот инцидент во кој беа повредени осум деца при напад од група малолетници во автобус со број 65, во близина на село Стајковци.

– Вчера имаше повеќе инциденти од кои најсериозен беше во автобусот на ЈСП, а МВР интензивно постапува по сите случаи во рамки на своите надлежности и дејствувања, истакна Јанкулоска.

Во врска со вчерашниот мирен протест на месното население во Стајковци, кое го блокираше патот по инцидентот, со барање за отворање полициска станица и зголемено присуство на полицијата на нивна територија, министерката Јанкулоска нагласи дека сите барања кои пристигнуваат до МВР соодветно се разгледуваат и анализираат.

– Барањето за поголемо присуство на полицијата е само доказ дека граѓаните имаат доверба во нас и сметаат дека можат да се потпрат на полицијата. Има аргументи за засилување на полициското присуство во Стајковци, но на средба со месното население ќе бидат разгледани сите поединости по ова прашање, појасни министерката за култура.

Според Јанкулоска, зачестените вакви инциденти, не се само од безбедносно прашање, туку, подвлече, проблемот може да се лоцира и во нарушениот систем на вредности.

– За ова, се спроведуваат низа проекти во соработка со повеќе институции, кои имаат за цел да го намалат бројот на ваквите инциденти помеѓу малолетниците, а преку отворен разговор да го подигнат нивото на општествените вредности кај децата, рече министерката за вантрешни работи.

СВР Скопје соопшти дека инцидентот се случил вчера во 19 часот на улицата „Алија Авдовиќ“ во близина на Стајковци. Осум деца биле нападнати и повредени од група малолетници, по што дел од нив биле пренесени во Градската болница и во Ургентниот центар.

Во стабилна состојба и пуштени на домашно лекување се шест од повредените деца при нападот на автобус со број 65 на ЈСП.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.