четврток, 23 ноември 2017 Вести денес: 14

Полски министер поднесе оставка поради скап часовник

Полскиот министер за транспорт Славомир Новак поднесе оставка поради луксузен часовник, кој го добил на подарок, под сомнение за корупција.

За оставката на Новак соопшти премиерот Доналд Туск, кој изрази жалење поради тоа. Туск посочи дека многу ја ценел работата на Новак.

– Тој избра достоинствено решение. Ако судот утврди дека немало корупција, тој може да се врати во Владата, наведе Туск.

Новак (38) беше министер од ноември 2011 година. Полското обвинителство покрена обвинение поради тоа што не го пријавил часовникот од 17.000 злоти (4.000 евра). Обвинителството поради тоа побара од Парламентот да му го одземе имунитетот на Новак, на кого ќе му се суди и за пријавување на лажни податоци за имотната состојба. За тоа дело предвидена е казна затвор до три години.

Новак често беше критикуван од опозицијата, која го посочуваше како главен виновник за доцнењето на изградбата на магистралите и модернизацијата на полските железници.

Вршител на должноста министер за транспорт ќе биде досегашниот заменик Збигњев Ринашевич.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.