понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

Црна Гора бара македонски сезонски работници

За македонските сезонски работници ќе има работа во Црна Гора и претстојната сезона. Се реализираат крупни инвестиции на приморјето за кои ќе има потреба од ангажирање домашен и странски кадар. Тоа го најави директорката на Заводот за вработување на Црна Гора Вукица Јелиќ по денешното потпишување на Меморандум за соработка со македонската Агенција за вработување.

На црногорскиот пазар лани со работни дозволи биле присутни 3.500 работници, но, според Јелиќ, имало и неевидентирани. Меморандумот за соработка е подготовка за договорот помеѓу двете институции што треба да биде потпишан за неколку месеци, а кој ќе понуди точна евиденција за ангажираните работници од Македонија во Црна Гора и обратно, како и соодветни информации за можностите за вработување и потребните постапки и прописи од двете држави.

– Со потпишувањето на Меморандумот ќе имаме увид за сите работници што работат редовно или сезонски на црногорскиот пазар. Ќе можеме на нашите граѓани што работат во Црна Гора, а и на црногорските во Република Македонија, да им понудиме соодветни информации и постапки, рече Влатко Поповски, директор на Агенцијата за вработување на РМ.

Според Јелиќ, целта на соработката е размена на искуства и користење на сите програми со позитивна пракса, како и работа и аплицирање на заеднички проекти од Европската унија.

– Двете институции ќе работат на проекти кои ќе ги подобрат сите програми за давање услуги на невработените, работодавачите, студентите… Ќе настојуваме да го намалиме што е можно повеќе големиот проблем со невработеноста со којшто се соочува целиот регион и Европа, посочи Јелиќ.

Стапката на невработеност во Црна Гора изнесува 15 проценти, а младите учествуваат со 20 проценти во вкупната бројка невработени. Дефицитарни кадри, според Јелиќ, и понатаму се градежните работници и високостручниот кадар.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.