понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

„Дневни Аваз“: Балканскиот регион би можел да остане без руски гас

Дистрибутерот на руски гас за Босна и Херцеговина, „Газпром Експорт“, ја предупреди босанската државна енергетска компанија „БХ-Гас“ дека поради тензичните односи меѓу Украина и Русија, би можела да биде доведена во прашање испораката на „синото гориво“ за Босна и Херцеговина, но и за останатите држави од балканскиот регион и за некои членки на Европската унија, објави сараевскиот весник „Дневни Аваз“.

Според весникот, главна причина за ваквата можност е тоа што главниот гасовод преку кој се пренесува рускиот гас до балканскиот регион минува низ Украина, а не се исклучува можноста властите во Крим да донесат одлука да се забрани транзитот на енергенсот низ украинска територија.

Директорот на „БХ-Гас“, Мирза Сендијаревиќ за весникот потврди дека компанијата добила известување од рускиот дистрибутер дека се можни проблеми во испораката на гасот.

– Во моментот никој во светот не може да предвиди како ќе се развива состојбата во односите меѓу овие две земји од што ќе зависи и редовното снабдување (со гас), изјави Сендијаревиќ, додавајќи дека за сега нема проблеми во дистрибуцијата на енергенсот, но дека неможе со сигурност да се тврди дека тоа и ќе остане така.

Според Сендијаревиќ, освен проблемите во испораката на гасот поради кризата во односите меѓу Украина и Русија, граѓаните на БиХ би можеле да останат без енергенсот и поради и неподмиренииот долг на босанската компанија кон „Газпром Експорт“, кој во моментов изнесуваат околу 24 милиони евра.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.