недела, 19 ноември 2017 Вести денес: 0

Трент Френкс нов член на македонската група во Конгресот

Трент Френкс, конгресмен од американската сојузна држава Аризона, е најновиот член на групата за пријателство со Македонија во Конгресот на САД, која брои 20-ина членови.

Френкс, кој припаѓа на конзервативното крило на Републиканската партија, е член на Комисијата за одбрана на Претставничкиот дом, како и водечки активист за верските слободи.

– Конгресменот Френкс, шампион на прашањето за човековите права и верските слободи на глобално ниво е голем пријател на Македонија и голем поддржувач на нејзиниот прием во НАТО, изјави претседателот на Обединетата македонска дијаспора Мето Колоски по приклучувањето на Френкс во групата за пријателство со Македонија. Тој е и еден од 40-те потписници на писмото кое Конгресот неодамна го упати до државниот секретар на САД Џон Кери, во кое се бараше прием на Македонија во НАТО на самитот во Британија во септември.

Во меѓувреме, во пресрет на денот на грчката независност, во Конгресот на САД се предвидени низа средби со конгресмени за да се одбележи овој ден. Грчките лоби групи ги користат овие средби за, меѓу другото, да ја промовираат нивната резолуција 477, со која Македонија се обвинува за застојот во разговорите во спорот за името, и се бара САД да не дозволат прием на Македонија во НАТО и во Европската Унија додека не биде решен овој спор. Резолуцијата досега ја потпишаа само тројцата најлојални про-грчки конгресмени, од кои двајца се и етнички Грци – Керолин Мелоуни, Гас Билиракис и Џон Сарбанес.

Претседателот на САД Барак Обама традиционално вчера упати честитка до Грција, по повод денот на независноста. Во честитката се вели дека таа земја е ценет НАТО сојузник кој се соочува со тешка економска ситуација при што може да смета на поддршката од

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.