недела, 19 ноември 2017 Вести денес: 0

На повидок конечна алтернатива за нафтата?

Американската старт-ап компанија Cool Planet објави вест за клучен напредок во комерцијализацијата на биогоривото кое денеска се користи, намалувајќи му ја производната цена и обезбедувајќи негова широка достапност. Користејќи ја технологијата создадена по сопствен патент, со единствен механички процес на преработка на био-отпад, Cool Planet стана моментално единствена компанија која успева да произведе високооктанско гориво по цена од 1.50 долари за галон, произведувајќи го без потреба за државни субвенции. Нивната постапка за добивање на горивото, овозможува значително намалување на CO2 во атмосферата.

Повеќе компании веќе вложиле средства во овој американакси старт-ап, а Cool Planet објави дека успеале да привлечат голем број финансиери за својот проект за производство на биогориво. Меѓу нив се Google Ventures, BP, General Electric и Conoco Phillips, што е редок случај во овој сектор, затоа што во последните години “мака мачат“ со наоѓање финансиери.

Од Cool Planet објавиле дека собрале 100 милиони долари за изградба на фабрика во Луизијана, која во полн погон треба да биде до 2015 година.

Годишно во оваа фабрика треба да се произведуваат 380.000 хектолитри течно биогориво, а како маса за производство во најголем дел ќе се користи земјоделски отпад.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.