сабота, 25 ноември 2017 Вести денес: 0

Кој ќе добие субвенции за сончеви колектори ќе се знае на 7 јуни

Се зголемува бројот на македонските граѓани кои сакаат да вградат сончев колектор во нивните домови. Интересот доаѓа како резултат на можноста за заштета на струја и пари, како и поради постојаниот апел од страна на експертите од оваа област дека инвестицијата во сончеви колектори е вредна и исплатлива .

“Реално гледано инвестицијата со оглед на сегашните цени на енергијата се враќа за 5-6 години (кога станува збор за инвестирање во енергија) и ова е добро. Со оглед на тоа што цената на енергијата и понатаму ќе расте во наредниот период за неколку години се надевам дека народот ќе се освести и ќе почне да инвестира во сончеви колектори и нема да преставуваат никаков луксуз туку потреба да се користат колекторите, сепак Македонија има во просек околу 280 сончеви денови“

“Мислам дека е добра работа. Гледав во Македонија незнам во кој град беше човеков има 3 колектори 1 за користење 2 за складирање, и не ни плаќа струја на државата, секогаш има плус и систем ако опадне напонот да земе струја“

“Колектори требаше да се користат од поодамна“

“Под нормални услови се бањаме секој ден, сите во фамилијата, некогаш и по 2 пати (трчање, работа некоја физичка). Секој од нас да фрли панталони, маица, гаќи и чорапи се прави една перална. Значи секој ден има по тура за перење. Така да, овие пресметки за заштеда се на место. Од ова се штеди и тоа многу“ велат граѓаните кои ги анкетираше Лидер.

Државата и годинава одвојува парични средства за субвенции за вградени сончеви колектори.

На 7 јуни во просториите на повеќенаменска сала Борис Трајковски, со почеток во 10:00 часот ќе се одржи јавно извлекување на лицата кои ќе може да се стекнат со право на надомест на дел од трошоците направени за купен и вграден соларен колектор, информираат од Министерството за економија. Секој барател кој има доставено барање за надоместување на дел од трошоците има право доколку сака да присуствува на јавното извлекување.

Со цел да се стимулира користењето на сончевата енергија во земјава, Министерството за економија на 24 јануари го објави јавниот оглас за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во домаќинствата за 2014 година и истиот е отворен до 31 мај 2014 година. Како и досега ќе се надоместуваат 30 отсто од трошоците односно од вредноста на колекторот или максимум 18 илјади денари.

“Од вкупно 600 илјади домаќинства во Македонија само 3.000 користат сончеви колектори, но интересот за нивно инсталирање е се поголем. Лани до Министерството пристигнаа 2.000 барања за субвенции, а во 2011-та оваа бројка беше двојно помала, изјави Ваљон Сарачини, министер за економија.

Заштедата од инсталирање сончеви колектори е голема, до илјада денари месечно или 12 илјади денари годишно ако колекторот чини 36 илјади денари што значи дека инвестицијата се враќа за три години.
Досега надомест за сончеви колектори добиле 1.901 домаќинство, 500 во 2007 и 2009 година, 420 во 2011 и 481 домаќинство лани.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.