понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

Концерт на флејтистот Емануел Пају со Македонската филхармонија

Флејтистот Емануел Пају вечерва ќе гостува на симфониски концерт на Македонската филхармонија во Македонската опера и балет.

Пају е првиот флејтист на престижната Берлинска филхармонија, уметник кого го нарекуваат еден од највозбудливите музичари на денешницата. Виртуозот Пају, роден во Швајцарија, растен во Багдад, Париз, Мадрид, Рим, кој се посветува на различни музички жанрови, вклучувајќи ги и барокната музика, современата музика, па и џезот, и зад кого се неколку извонредни изданија за реномираната „ЕМИ Класикс“, за критиката и публиката е „новиот мајстор на флејтата“.

Пред македонската публика на концертот насловен „Волшебната флејта“, Пају ќе се претстави со технички и музички комплексниот Концерт за флејта и оркестар од францускиот композитор Жак Ибер, како и со уште две композиции кои ќе ја доживеат премиерната изведба во Македонија, една од најубавите арии воопшто во оперската литература, аријата на Ленски од операта „Евгениј Онегин“ од Чајковски и Брилијантна фантазија на теми од „Кармен“ од Франсоа Борне, која се базира на познатата опера од Жорж Бизе.

Оркестарот на Македонската филхармонија овој пат ќе настапи под палката на маестро Емил Табаков, еден од најзначајните диригенти на овие простори. Македонската публика на овој концерт ќе има можност да ги слушне и двете свити – романтичната „Пер Гинт“ свита бр.1 од Едвард Григ, со која норвешкиот композитор ќе стекне најголема слава, како и емотивната и пасторална Арлезијанска свита бр. 2 од францускиот композитор Жорж Бизе.

Првиот флејтист на Берлинската филхармонија Емануел Пају, се смета за еден од највозбудливите музичари на денешницата. Роден е во Женева, каде почнал да изучува музика на шестгодишна возраст, а дипломирал во 1990 година со прва награда на Парискиот конзерваториум, по што продолжил да учи со познатите флејтисти Карлос Брунел и Орел Николет.

Емил Табаков се смета за еден од најзначајните диригенти на овие простори. Образованието го завршува на Бугарската државна академија студирајќи контрабас на гудачкиот оддел, паралелно студира и дипломира на одделот за диригирање, а во 1978 година дипломира и на одделот по композиција. Една година пред тоа, Табаков ја освојува првата награда на натпреварот за млади диригенти „Николај Малко“ во Копенхаген и од тогаш неговата кариера рапидно расте. Автор е на бројни концерти за различни инструменти, на дела различни по форма за симфониски оркестар (седум симфонии) и други формации. За неговите творби наградуван е од Сојузот на бугарските композитори, а голем број од овие композиции се веќе ставени на компакт дискови.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.