петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

„Здрава исхрана и дијабетесот“ мото на Светскиот ден на дијабетесот

Светскиот ден на дијабетесот 14 Ноември – денеска во Скопје беше одбележан со бесплатни превентивни прегледи на пункт поставен на плоштадот Македонија.

Како што изјави директорката на Здравствен дом Скопје – др.Татјана Баевска Вучковиќ, акцијата е во рамки на програмата на Министерството за здравство за превентивни активности, а прегледот вклучува мерење на крвниот притисок, телесната тежина, шеќерот во крвта и медицински совет.

– Годинешното мото е „Здрава исхрана и дијабетесот“, бидејќи покрај генетската предиспозиција за дијабетесот влијание има физичката неактивност, исхраната, стресот и токму затоа акцентот денеска се дава на совети за здрава исхрана. Од март месец кога започнаа превентивни активности „Здравје за сите“, досега 1.373 граѓани пристапиле на пунктовите за прегледи. Денеска, до овој момент 250 граѓани дошле на бесплатен преглед, рече Баевска Вучковиќ.

Предстедателот на Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија, прим. д-р Аврам Ванковски, рече дека оваа болест 70-80 отсто може да се контролира од самиот заболен преку конзумирање здрава храна и физичка активност. Потенцира дека е особено важно редовното мерење на шеќерот во крвта и изрази задоволство што Министерството за здравство излегло во пресрет на нивното барање за зголемување на бројот на ленти за овие мерења. Досега добивале 50 ленти годишно, а од нова година, вели секој дијабетичар зависен од инсулин ќе добива по 30 ленти месечно, а за 20 отсто ќе се зголеми и бројот на пумпи за децата кои имаат дијабетес тип 1.

Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта е тема на која се фокусира одбележувањето на Светскиот ден на дијабетесот за 2014 година на глобално ниво, чија цел е подигање на свесноста за оваа болест.

На глобално ниво во 2013 година се проценува дека 382 милиони луѓе имаат дијабетес од кои 90 проценти од случаите отпаѓаат на дијабетот Тип 2.

Во Македонија има над 185.000 лица со дијабетес тип 1 и тип 2, од нив, околу 43.000 лица примаат инсулин. На Детската клиника на годишно ниво се регистрираат околу 30 деца со дијабетес тип 1 (инсулин зависен). Оваа година, дијабетес мелитус тип 1 е дијагностициран кај 33 деца.

Светскиот ден на дијабетесот 14 Ноември – е воведен првпат во 1991 година од Меѓународната федерација за дијабетес и Светската здравствена организација, а денес официјално се одбележува и од Обединетите нации.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.