сабота, 25 ноември 2017 Вести денес: 0

Македонија го следи трендот во роботиката

На Факултетот за електротехника и информациски технологии, денеска, беа изложени роботи изработени од студенти на Факултетот, роботи кои ги поседуваат други високо-образовни институции, приватни компании и организации во Република Македонија. Со оваа активност, ФЕИТ се вклучи во одбележувањето на Европската недела на роботиката (24-ти до 30-ти ноември 2014).

„ФЕИТ како македонски лидер во развојот на роботиката се вклучи во европската недела на роботиката со цел да ги прикаже сопствените, но и достигнувањата, на Република Македонија во оваа сфера. Овој настан покажа дека сме во право, односно дека имаме што да покажеме и има интерес тоа да се види. Затоа сме охрабрени и понатаму да продолжиме со нашата работа“, вели деканот на ФЕИТ, професор д-р Миле Станковски.

Според националниот кординатор на Европската недела на роботиката, д-р Васко Саздовски, вклучувањето на ФЕИТ и другите високо-образовни институции, приватни компании и организации во настани како што е „Сретни ги роботите“ ја доближува роботиката и до сите други граѓани, хобисти и ентузијасти.

„Во Република Македонија, во изминативе години, се забележува појава на зголемен интерес за роботиката. Роботизацијата е растечки тренд ширум Европа и светот и може да кажеме дека ние го следиме трендот.Забележлив е зголемениот интерес кај студентите на електротехничките и информатичките факултети, учениците од средните технички училишта и воопшто, младите“, објаснува Саздовски.

Тој потенцира дека ваквите настани ги мотивираат луѓето од сите возрасти да се запознаат со природните науки, технологијата, инженерството и математиката и притоа, да развијат одговорен пристап кон употребата на роботите во нашето општество.

Настанот е организиран од Институтот за автоматика и системско инженерство при ФЕИТ, Центарот за нови студенти и студентите од Робомак во координација со националниот координатор на Европската недела на роботика, д-р Васко Саздовски.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.