недела, 17 декември 2017 Вести денес: 0

Џек Ма: Ако се уште сте сиромашни во 35-тата, тогаш тоа и го заслужувате

Поранешниот професор по англиски јазик, Џек Ма, основачот на компанијата за интернет трговија Алибаба е најбогатиот Кинез и еден од најголемите милијардери на светот. За неговиот успех „од трња до ѕвездите“, за сиромаштијата, зошто луѓето губат и кои се причините за тоа Ма, има интересна приказна.

Според него, ако си сиромашен значи си кратковид за шансите кои се пред тебе, ги потценуваш, не ги гледаш, не реагираш доволно брзо…Прочитајте ја неговата приказна и советите кои тој ги дава.

Џек Ма:

Пред да ја основам АлиБаба, поканив 24 пријатели кај мене дома за да разговараме за бизнисот. По два часа дискусија тие уште беа збунети – морам да кажам дека тогаш можеби и не бев најјасен. Резултат: 23 од 24 луѓе во собата ми рекоа да се откажам, и тоа од повеќе причини, како: не знаеш ништо за интернетот, и уште поважно, немаш почетен капитал за ова, итн, итн.

Имаше само еден пријател (кој тогаш работеше во банка) кој ми рече “Ако сакаш да го направиш ова, тогаш обиди се. Ако работите не успеат како што очекуваш, секогаш можеш да се откажеш и да се вратиш на тоа што претходно го правеше.” Цела вечер размислував за она што ми го кажаа, и до следното утро, одлучив дека сепак ќе го направам ова, и покрај тоа што сите беа против идејата.

Кога прв пат ја започнав АлиБаба, веднаш наидов на силно противење од семејството и пријателите. Гледајќи наназад, сфатив дека најголемата водечка сила за мене не беше мојата доверба во интернетот и потенцијалот што тој го имаше, туку повеќе се работеше за тоа што “Без разлика што еден човек ќе направи, без разлика на неуспехот и успехот, самото искуство е форма на успех.” Мора да продолжиш да се обидуваш, и ако ова не успее секогаш може да се вратиш на она што претходно го правеше.

Луѓето губат во животот заради 4 причини:
1. кратковиди се за шансите што им се нудат
2. ги потценуваат шансите што ги добиваат
3. недостаток на разбирање
4. не реагираат доволно брзо

Сиромашен си затоа што немаш амбиција

Амбицијата е животна цел која мора да се реализира. Постојат работи кои се чинат недостапни, но не постои ништо на овој свет, што не може да се направи. Длабочината на човековата амбиција го одредува потенцијалот на неговата иднина.

Ова се неговите лекции за успех

  1. Без разлика колку ви е сиромашно семејството, немојте да се сомневате во своите способности и да ја изгубите својата амбиција.
  2. Вие сте сиромашни затоа што немате желба да бидете успешни.
  3. Сиромашни сте затоа што не можете да го надминете сопствениот кукавичлук.
  4. Сиромашни сте затоа што ви недостига храброст и одлучност.

Според него, потребно е акција, затоа што во најлошите мигови никој нема да ве сожалува. Тоа се однесува во многу случаи, како на пример кога вашето семејство нема пари да ги плати медицинските трошоци, кога конкурентите ќе ве совладаат, кога ќе ви го сврти грбот некоја драга личност и последното – ако до 35 годишна возраст не сте постигнале ништо.

Неговиот клучен совет е – Напредувајте, или одете си дома. Зашто во спротивно си ја трошите младоста.

 

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.