вторник, 16 јануари 2018 Вести денес: 2

Реформи и услови од договорот меѓу Грција и кредиторите

Грција постигна договор со меѓународните кредитори на земјата со кој треба да избегне финансиски колапс и излез од еврозоната, а помошта на Атина е условена со следните цели и реформи, пишува Индекс.хр.

Цели:

– Грција на почетокот на 2016 година мора да оствари примарен буџетски суфицит. Дефицитот за оваа година не смее да биде над 0,25 проценти од БДП, додека буџетскиот суфицит во 2016 година треба да изнесува 0,5 проценти, за потоа да порасне на 1,75 отсто во 2017 година и 3,5 проценти во 2018 година.

– Грчката економија годинава ќе забележи намалување меѓу 2,1 и 2,3 отсто, 0,5 проценти во 2016 година и ќе оствари раст од 2,3 отсто во  2017 година.

Меѓу условите за добивање на дел од помошта се:

– Нов закон за нефункционалните банкарски кредити.

– Дерегулација на пазарот на гас.

– Создавање на независен и суверен фонд преку кој Грција ќе обезбеди 50 милијарди евра, од кои три четвртини ќе бидат искористени за докапитализација на банките и намалување на долгот.

– Укинување на даночните олеснувања за земјоделците кои сега добиваат субвенции за гориво.

– Построги правила во системот за наплата на даночните обврски.

– Зголемување на данокот на солидарност од 4 на 6 проценти за лицата што заработуваат меѓу 50 и 100 илјади евра годишно.

Грција во јули веќе усвои дел мерки, вклучително:

– Упростени стапки на ДДВ и негова поширока примена.

– Намалување на пензиите и создавање независна статистичка агенција.

– Реформи на правосудството и прифаќање на европските резолуции за спас на банки.

Пред Грција се уште: 

– Амбициозна реформа на пензискиот систем.

– Реформи поврзани со работната недела, сопственоста на аптеките, производството и продажбата на млечни и пекарски производи.

– Приватизација на инфраструктурата за пренос на електрична енергија.

– Ревизија на колективните договори, индустриските акции и масовни отпуштања.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.