петок, 15 декември 2017 Вести денес: 0

Економијата им забавува, а богатството на милијардерите расте

Бројот на милијардери во Кина за прв пат го надминал бројот на милијардерите во САД и покрај забавениот раст на втората на најголема светска економија, покажуваат денес објавените резултати од годинешното истражување.

Кина сега има 596 милијардери, што е многу повеќе во однос на минатата година, кога биле регистрирани 242, објавило списанието Hurun Report од Шангај. Во САД има 537 милијардери.

“И покрај економското забавување, најбогатите Кинези “и пркосат на гравитацијата“, и забележуваат најдобра година до сега“, се наведува во извештајот.

Најбогат човек во Кина е Ванг Џијанлин, основач на конгломератот “Ванд”, чие богатство пораснало за повеќе од 50 проценти, на 34,4 милијарди долари, благодарение на растот на вредноста на акциите. Второпласиран е Џек Ма, основач на трговскиот гигант Alibaba, пренесува АФП.

Ванг е познат надвор од Кина по купувањето на компании, како швајцарскиот произведувач на спортска опрема Infront, и уделот во шпанскиот фудбалски клуб Атлетико Мадрид.

Овој кинески милијардер се најде на чело на листата откако акциите на Alibaba ослабеле на берзата во Њујорк. Но, Ма сè уште поседува богатство од 22,7 милијарди долари.

Тајкунот од пиварската индустрија, Зонг Чингу, сè уште е третопласиран со богатство од нешто повеќе од 21 милијарда долари.

Леу Јун, сопственик на произведувачот на паметните телефони “Хиаоми”, кој се обидува да стане конкурент на Apple, напредувал за пет места откако го дуплирал своето богатство на повеќе од 14 милијарди долари.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.