вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Лекарите од Дигестивна хирургија бараат итно да се расветлат околностите за случајот

Со соопштение вечерва реагираше лекарскиот колегиум од Клиниката за дигестивна хирургија, кое ви го пренесуваме во целост:

„Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија – Скопје изразува шокираност и огромна разочараност од грозоморниот чин кој денес на 09.11.2015 се случи во утринските часови на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје, при кој беше нападнат наш колега со огнено оружје на неговото работно место.

Среќна околност во целата несреќа е што не е смртно повреден, а биле испукани повеќе куршуми од кои три завршиле во телото на колегата.

Имено дежурниот хирург примил пациентка на 57 годишна возраст, како итен случај со комлициран карцином на жолчното ќесе со создавање на гноен процес во жолчното ќесе.

По соодветната припрема истата е оперирана. Пациентката била претходно доиследена од страна на гастроентерохепатолог и кардиолог.

Констатирано е дека се работи за пациентка со мноштво жлезди во абдоминалната шуплина, градната шуплина и вратот, а воедно и со тешка срцева слабост и течност во белите дробови и перикардот.

Кај пациентката било констатирано и оштетување на бубрезите од втор степен. Со оглед дека се работи за гнојно воспалено жолчно ќесе во ваквите случаи постои опасност од негово прскање.

Во таа насока дежурниот хирург, односно настраданиот колега, професионално и стручно согласно медицината базирана на докази и медицинските протоколи ги има превземено сите потребни мерки и укажал навремена и соодветна здравствена заштита на пациентката.

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје како дел од терциерното највисоко здравство од здравствениот систем на нашата Држава секојдневно се соочува и лекува исклучително комплицирани случаи како овој со бројни пропратни заболувања кои и покрај сите напори и укажана здравствена заштита понекогаш завршуваат со смртен исход, а тоа никако не значи дека треба да се соочуваме со вакви брутални случувања.

Бараме од надлежните институции под итно да ги расветли околностите при кои е тешко повреден нашиот колега на своето работно место со цел сторителите да ја добијат заслужената казна, а исто така да се создадат итни услови за безбедна работа на хирурзите за да можеме непречено да продолжиме со работа. Нашите мисли се со колегата и неговото семејство и посакуваме што побрзо да се врати на своите хумани должности во интерес на пациентите“.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.