вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Попоски – Петерле: Позитивните промени во Македонија го радуваат ЕП

Ова, како што јавува дописникот на МИА од Брисел, е заклучокот од денешната средба на министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски со европратеникот Алојз Петерле, кој е и претседавач со Мешаниот парламентарен комитет на Европарламентот и македонското Собрание.

Според Попоски, постои охрабрување кај поддржувачите на Македонија во ЕП и воопшто во Европската унија за спроведувањето на одредниците од полиитчкито договор, а поранешниот премиер на Словенија посочи дека добрите вести од македонската држава се очекува позитивно да се одразат и на извештајот на Еврокомисијата.

– Разговаравме со претседавачот со Заедничкиот парламентарен комитет меѓу Европскиот парламент и македонскито парламент, Алојз Петерле со кого ова го користиме во најава на утрешното објавување на извештајот за напредокот на Република Македонија. Постои едно охрабрување кај нашите поддржувачи и во Европскиот парламент и меѓу земјите-членки на ЕУ од фактот што Македонија успева да ги спроведува одредниците што се поврзани со политичкиот дијалог. На тој начин и ги изолираме сите оние што не се толку мотивирани да имаме напредок во евроинтеграциите, но ги користат како изговор внатрешните политички слабости, посочи министерот Попоски во изјава за МИА по средбата.

Искусниот словенечки европратеник, пак, не го криеше задоволството што идниот месец поради позитивниот развој на настаните во Македонија, ќе се одржи состанок во комплетен состав на Мешаниот парламентарен комитет на Европарламентот и македонското Собрание во Скопје.

– Многу сум задоволен поради позитивните промени во Македонија. Мешаниот парламентарен комитет ќе се одржи во втората половина на првата недела во декември и јас денеска имав можност да разговарам за некои политички елементи на овој развој со министерот за надворешни работи на Македонија, господинот Попоски, изјави Петерле за МИА.

Според македонскиот шеф на дипломатијата, кој останува во работна посета на Брисел со оглед на тоа што утре ќе има настап пред Комитетот за надворешни работи на ЕП (АФЕТ-група) за бегалската криза, во следниот период најголемиот фокус на Брисел кон Македонија ќе биде за натамошното спроведување на сите договорени точки од политичкиот договор.

– Сепак, сега имаме една почиста ситуација за да се избегне прикривањето на вистинските причини поради кои Македонија веќе подолг временски период, седум години не е во можност да преговара со Европската унија, потенцира министерот Попоски.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.