вторник, 16 јануари 2018 Вести денес: 1

ЕК: Процесот на проширување важен за стабилноста на Западен Балкан и Турција

Европската комисија во годишните извештаи, кои беа усвоени денеска дава оценки за тоа колку земјите од Западен Балкан и Турција се подготвени за исполнување на барањата за членство во Европската унија и посочува што е неопходно да се стори за надминување на останатите предизвици.

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан при претставувањето на годишниот пакет документи изјави дека актуелната бегалска криза покажува колку е важна тесната соработка меѓу ЕУ и земјите од Југоисточна Европа, javi BTA.

– Процесот на проширување на ЕУ, кој ги опфаќа Западен Балкан и Турција е моќно средство за зацврстување на принципот на правната држава и почитување на човековите права во тие земји. Освен тоа тој процес ја стимулира изградбата на посилна економија и ја зајакнува регионалната соработка. Постоењето на јасна европска перспектива постепено ги трансформира државите, кои се наши партнери и ја зајакнува стабилноста во регионот околу ЕУ, нагласи Хан.

Во општите заклучоците за целиот регион се наведува дека главен предизвик во моментов е бегалската криза.

– Регионот беше тешко погоден од бегалската криза. Турција им даде значителна поддршка на повеќе од два милиона сириски бегалци, кои се наоѓаат на нејзина територија, се вели во документот.

Во него се додава дека од почетокот на годината преку регионот на Западен Балкан и особено преку Македонија и Србија минале голем број граѓани на трети земји.

ЕК нагласува дека миграцијата е причина за поактивна соработка со земјите, опфатени од проширувањето, при што ЕУ претставува значителна поддршка за таа цел.

Комисијата во стратегијата поврзана со проширувањето става акцент на главните принципи во процесот на членство.

Како клучни приоритети се посочуваат основните прашања од областите на правната држава, основите човекови права, зајакнувањето на демократските институции, во таа смисла и реформа на државната администрација, како и економскиот развој и зголемување на конкуретноста.

ЕК забележува напредок, особено при усвојувањето на неопходното законодавство и создавање на потребните административни структури.

Комисијата ќе продолжи да ги насочува своите напори кон тоа земјите да ги определат приоритетите за спроведување на реформите во клучните области и да постигнуваат резултати во тоа.

ЕК заклучува дека и покрај напредокот кој е постигнат последната година, регионот и натаму се соочува со сериозни предизвици.

– Во врска со принципите на правната држава, судските системи не се доволно независни, ефикасни и одговорни. Потребни се сериозни напори во борбата против организираниот криминал и корупцијата, специјално за постигнување резултати при истрагата, кривично гонење и конечна пресуда. Основите права се содржани во законодавствата, но има недостиг на нивно почитување во пракса, нагласува ЕК.

Комисијата напоменува дека гарантирањето на слободата на изразувањето претставува голем предизвик, при што во многу земји развојот во таа сфера оди во негативна насока.

– Неопходно е да продолжат реформите во јавната администрација, да се обезбеди потребниот административен капацитет и да се реши прашање со силно политизирање и недостиг на транспарентност, истакна ЕК.

Во документот се посочува дека е потребно внимание да се посвети и на фунционирањето на демократските институции.

Повеќето земји, според ЕК се соочени со сериозни предизвици во однос на економското управување и конкурентноста.

Комисијата става осебен акцент на регионалната соработка, како и на стимулирањето на региониалниот економски развој. – Во таа област беше постигнат суштински напредок, поконкретно со посредство на Берлинскиот процес и Групата од шестте земји од Западен Балкан, додаде ЕК.

Комисијата исто така ја потенцира и потребата од добрососедски односи и од решавање на билатералните спорови.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.