сабота, 18 ноември 2017 Вести денес: 0

Извештај на ЕК: Поглавје 24 – безбедност

– Земјата е на транзитната рута на мешан тип миграција преку Турција и Грција кон северна Европа. Беа преземени итни мерки за да се справи со краткорочните хуманитарни последици од регионалната мигрантска криза, но властите беа преплавени од растечкиот број мигранти. Меѓународната соработка и спроведувањето на законите, особено во областа на организираниот криминал, останаа силни, пишува во извештајот. Во препораките во поглавјето 24 се советува да се засили капацитетот на Македонија да се справи со бегалците и економските мигранти, вклучително и со рано идентификување на ранливите категории на кои им е потребна помош. Македонија треба да обезбеди ефикасна заштита на границата и да преземе мерки против шверцот со луѓе. На Македонија и се препорачува и да усвои нова против-терористичка стратегија, која ќе се фокусира на спречувањето радикализација.

За бегалската криза се нотира дека е појава бе зпреседан, со по 5.000 лица кои ја инуваат границата дневно, при што 24-мина загинале во сообраќајни несреќи транзитирајќи тајно низ Македонија.

– Владата подготви кризен план за реагирање на приливот. Потребни се дополнителни напори за да се воспостави соработка и размена на информации, особено на границите со Грција и Србија. Треба да се обрне внимание на соодветно планирање за ресурси и итни случаи, за земјата да може поефикасно да се справи со тековите на мигрантите, пишува во извештајот.

Во борбата против организираниот криминал, забележано е дека Министерството за внатрешни работи во изминатата година покренало 93 случаи на организиран криминал против 584 лица, додека во истиот период имало 109 првостепени пресуди и 101 второстепена пресуда за организиран криминал, вклучително финансиски криминал, шверц на дрога и трговија со луѓе. Запленети биле 632 килограми марихуана и 20 килограми хероин.

Нотирано е дека Македонија го изменила кривичниот законик за да воведе ново кривилчно дело – учество во странски воени или паравоени организации, со цел да се спречи заминувањето на македонски граѓани во боиштата на Блискиот Исток. Досега 36 лица биле обвинети согласно овој член.

Што се однесува пак до спроведувањето на безвизниот режим за македонските граѓани кои патуваат во Европската Унија, во извештајот се оценува дека тоа продолжило да се одвива без потешкотии. Македонските власти преземале мерки да спречат неосновани барања на азил во европските земји, при што бројот на вакви барања се намалил за околу 10 проценти во 2014 година.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.