вторник, 16 јануари 2018 Вести денес: 19

Ќе се инвестираат 27 милиони денари во локални патишта во Македонска Каменица

Со финансиски средства обезбедени преку Агенцијата за рурален развој во износ од 27 милиони денари,  ќе се градат локални патишта во Македонска Каменица. Станува збор за патни правци до Мечкарско маало во село Саса, до Ќосевско маало во село Дулица и до Стамболиско маало во село Цера.
Градоначалникот на Македонска Каменица, Дарко Митевски, истакна дека во моментов тече постапката за избор на фирмата изведувач на градежните работи. На јавниот повик учествувале  шест фирми, а изборот на најповолниот понудувач ќе биде избран за десетина дена.
– Со оваа инвестиција ќе се подобрат условите за живот на жителите во овие населени места. По изградбата на овие улици ќе следува изградба на уште неколку инфаструктурни проекти кои се финансирани и од буџетот на Општина Маљкедонска Каменица и од Свестката банка, средства наменети за рурален развој, рече Митевски.
Во централното градско подрачје се гради нова улица која  ќе ги поврзува главната градска улица со улицата „Методи Митевски Брицо“, а ќе овозможи и полесен пристап до новата градска сала и новото повеќенаменско игралиште и кејот на Каменичка Река..
Новата улица е со вкупна должина од околу 200 метри, со ширина на коловозот од 5,5 метри и тротоари од двете страни со ширина од 1,5 метри. Паралелно со изградбата на улицата се работи и на атмосферска канализација и улично осветлување. Вкупната вредност на проектот е околу 6 милиони денари, а фирма-изведувач на градежните активности е Хит Градба Еуростил од Македонска Каменица.
Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.