четврток, 23 ноември 2017 Вести денес: 14

ЕУ ќе одвои 9,2 милијарди евра за справување со имигрантите

Европската унија во следните години ќе издвои 9,2 милијарди евра за справување со проблемот со имигрантите, како во рамки на ЕУ, така и надвор од нејзините граници, соопшти денеска во Њамеј еврокомесарот за меѓународна соработка Невен Мимица.

Како што јави ТАСС, Мимица, кој престојува во посета на Нигер, нагласи дека овие средства ќе бидат наменети за изградба на центри во кои ќе бидат прифаќани и регистрирани имигрантите и на кампови за нивно сместување, како и за помош на земјите од каде доаѓаат бегалците и на државите низ кои тие транзитираат.

Тој истакна дека целта на помошта од т.н. трет миграциски пакет на ЕУ, наменет за трети земја, е да се засили конторлата на нивните граници и да се создадат услови за сместување на имигрантите на нивна територија, со цел да се намали имигрантскиот прилив во Европа.

Давањето помош на овие, трети, земји, Еу ќе го услови со добивање гаранции од нивните влади, дека ќе ги прифатат назад сите економкси имигранти на кои ќе им биде одбиено барањето за добивање азил во ЕУ.

Претходно денеска, во пресрет на почетокот на дводневниот Самит ЕУ-Африка во Ла Валета, европски дипломатски извори соопштија дека Унијата на земјите од Африка ќе им понуди „милијарди евра помош“ за да се запре напливот на мигранти и да се справи со сегашната бегалска криза

Според најавите, во Брисел веќе е подготвен специјален фонд од 1,8 милијарди евра за финансиска помош за африканските земји, а од Европската комисија доаѓаат најави дека тој износ би можел да биде и поголем, затоа што се разговара со земјите-членки за зголемување на ниваната финансиска партицапиција.

Целта на Самитот ЕУ-Африка во главниот град на Малта, на кој лидерите на околу 60 земји од Унијата и од Африка ќе расправаат за масовната преселба на луѓе од африканскиот континент кон Европа, е двете страни да се зафатат со економските и со безбедносните проблеми што ги тераат луѓето да бегаат.

Овој Самит беше планиран веднаш по големата катастрофа во Медитеранот во април годинава, кога брод полн со имигранти потона крај либискиот брег, при што загинаа околу 800 лица, но беше одложен откако ЕУ се соочи со наплив на бегалци од исток, од Турција, од каде тие заминуваат без никакво ограничување и преку Грција и земјите од Балканот, се префрлаат на кон богатите западни држави на ЕУ.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.