понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

„Потонаа“ Слим, Бафет и Гејтс!

Најбогатите луѓе на Земјата оваа година благо осиромашија, откако 400 најбогати поединци останаа без 19 милијарди долари. Падот на цените на суровините и знаците за забавувањето на стапката на раст на кинеската економија ги притиснаа инвеститорите низ целиот свет, што доведе до првиот годишен пад на индексот на богатството од неговото појавување во 2012 година, покажува најновиот Индекс на Милијардери на Блумберг.

Најголем губитник во рамките на овој индекс е мексиканскиот телекомуникациски магнат Карлос Слим бидејќи неговата компанија America Movil SAB доживеа пад од 25% во цената на акциите во 2015 година.

Слим, кој во мај 2013 година беше прогласен за најбогат човек во светот, се најде на петтото место оваа година, откако загуби речиси 20 милијарди долари, бидејќи регулаторите се обидоа да го поделат неговиот бизнис, кој контролира поголем дел од фиксни и мобилни телефони во Мексико.

Зад Слим е американскиот инвеститор Ворен Бафет, третиот најбогат човек на земјата, кој загуби 11,3 милијарди долари, откако Berkshire Hathaway не забележа многу добри резултати. Коосновачот на Microsoft, Бил Гејтс, најбогатиот човек во светот од мај 2013 година, пак, загуби 3 милијарди долари оваа година, наведува Блумберг.

Загубите на Гејтс и континуираниот раст на Inditex, најголемиот трговец со модни производи во светот, помогнаа за зголемувањето на состојбата на Амансио Ортега со околу 10 милијарди долари, па тој се нашол меѓу првите позиции. Најбогатиот Европеец од јуни 2012 година успеа да ги стигне Слим и Бафет.

Дваесетпроцентниот раст во неговата состојба се покажа недоволен за да го претвори во најпрофитабилниот човек оваа година.

Сумата е 19 милијарди долари помалку од заработените од основачот на Amazon.com Џеф Безос. Роден во Њу Мексико милијардерот ја зголеми повеќе од двојно својата состојба до 59 милијарди долари, бидејќи инвеститорите останаа задоволни од профитот на компанијата, која е најголемиот трговец на мало во светот. Безос додаде 31 милијарди долари кон своето богатство во 2015 година, справувајќи се со загубата на 7,4 милијарди долари, која ја имаше во 2014 година. Благодарение на овие резултати тој се нашол со 16 позиции нагоре во индексот – на четвртото место.

Најбогатите 400 луѓе во светот контролираат вкупно 3.900 милијарди долари, што е над БДП-то на секоја држава во светот, освен Кина, САД и Јапонија.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.