вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Иванов: Македонија се вклучува во помошта за Сирија и регионот

Главното прашање на Самитот за поддршка на Сирија што се одржува во Лондон е која земја како може да помогне за состојбата во Сирија и во регионот, а ние како земја членка на меѓународната заедница секогаш сме биле солидарни и во рамки на нашите можности преку институциите на ОН се вклучуваме во оваа помош, нагласи претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој учествува на Самитот.

– Ние досега како земја ги трпиме последиците од состојбите во Сирија и во регионот и веќе имаме трошоци на кои сме изложени без наша вина. Тоа е на некој начин нашиот удел во овие предизивици кои постојат и се јавуват со настаните на Блискиот исток, изјави Иванов, јави известувачот на МИА од Лондон.

На билатералните средби кои ги имал претседателот Иванов на маргините на Самитот, меѓу кои со британскиот премиер Дејвид Камерон, со премиерот на Словенија Миро Церар, бугарскиот Борис Борисов, како и со грчкиот премиер Алексис Ципрас, сите биле заинтересирани за состојбата на македонско-грчката граница и за тоа дали се менува структурата на лицата кои транзитираат низ регионот.

– Уште мината година потенцирав дека постојат бегалци, но и мигранти кои се обидуваат да им ги одземат правото на бегалците за азил и за подобрар живот. Тоа се повеќе го користат луѓе од Африка и од Азија и се прилагодуваат на бараните критериуми. Ние како земја токму тоа го спроведуваме ги пропуштаме само тие што потекнуваат од Сирија, Ирак и Авганистан, рече Иванов, додавајќи оти во последно време македонските служби известуваат за се поголем број фалсификувани документи кои можат да се добијат на разни начини и да се користат за да се стигне до разни дестинации, пред се Германија. За сознанијата за оваа нова појава, подвелече Иванов, беа известени сите европски институции кои веќе интеревенираат да се спречи таа злоупиотреба.

Според македонскиот претседател, ова е глобален проблем во кој секој треба да даде свој удел за да можеме да се справиме со овие предизвици.

На средбата со Ципрас, било заклучено дека Македонија и Грција како соседни земји, мора да ги градат сите прашања во сферата на доверба меѓу институциите, тие да соработуваат бидејќи, рече Иванов, неопходна е синхрознирана акција на македонската и грчката полиција.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.