четврток, 23 ноември 2017 Вести денес: 14

Почна конференцијата за Сирија, Меркел вети 2,3 милијарди евра

Во Лондон почна донаторската конференција посветена на Сирија, а германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Германија планира да издвои 2,3 милијарди евра помош за таа земја до 2018 година.

– Германија само оваа година ќе издвои 1,1 милијарда евра, нагласи Меркел.

Домаќин на донаторската конференција насловена како „Поддршка на Сирија и регионот 2016.“ се британскиот премиер Дејвид Камерон, германската канцеларка Ангела Меркел, норвешката премиерка Ерна Сулберг, кувајтскиот емир шеикот Сабах ал Ахмед ал Сабах и генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун.

Најавено е учество на повеќе од 70 држави и невладини организации.

Донаторската конференција има за цел собирање средства за долгорочна економска помош на лицата, кои се раселени поради судирот во Сирија и за поддршка на земјите, кои ги примиле мигрантите. Се очекува да бидат собрани околу седум милијарди долари.

Кризата во Сирија трае речиси пет години, а во судирите, според проценките на ОН, загинале 250 илјади лица, а ранети се 1,2 милиони. Хуманитарна помош е потребна за 13,5 милиони лица, речиси половина од населението е раселено, при што само лани се раселени 1,2 милиони, а бројот на сириските бегалци моментално изнесува 4,2 милиони.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.