петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

Изложба за депортацијата на Евреите од Македонија во Полска

Изложба на тема „Депортација на Евреите од Македонија во Треблинка – 1943“ ќе биде отворена денеска во Музејот во Треблинка, Полска од страна на делегација од Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија.

На овој ден пред 73 години е пристигнат последниот транспорт со Евреи од Македонија кој тргнал од скопскиот Мопол во Треблинка.

Изложбата е дело на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, а претставувањето на изложбата во Полска е во организација на Меморијалниот центар на холокаусотот на Евреите од Македонија, Амбасадата на РМ во Варшава и Музејот во Треблинка.

На 11 март 1943 година  со претходна направена системска евиденција Евреите се извадени од нивните домови за да бидат испратени во Треблинка.

Монополот во Скопје беше адаптиран како транзит -логор. По 11 дена живот, во лоши услови во складиштата на Тутунскиот комбинат на 22 март 1943 година тргна првата композиција кон нацистичкиот камп Треблинка. По него следуваа уште други два транспорти. Во тие денови се депортирани 7.144 Евреи – мажи, жени и деца. Никој од нив не се вратил. Овој број претставува 98 отсто од тогашната еврејска заедница во Македонија.

Изложбата ќе биде отворена два месеца.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.