четврток, 23 ноември 2017 Вести денес: 0

Добриот појадок помага за контрола на дијабетисот

Како добриот појадок може да се користи за контрола на нивото на шеќер во крвта е тема на која се фокусира одбележувањето на Светскиот ден на дијабетесот за 2014 година, чија цел е подигање на свесноста за оваа болест.

Темата е поставена како одговор на порастот на дијабетесот во светот и со цел да се одбележи роденденот на Фредерик Бантинг, кој заедно со Чарлс Бест први ја зачнаа идејата што доведе до откривање на инсулинот во 1922 година.

Здравстевните експерти сметаат дека водењето активен живот и консумирање на балансирана исхрана сочинета од овошје, зеленчук, житарици, безмасни протеини и млечни производи може да помогне за контрола и превенција на двата типа на дијабетес.

Според британските медицински власти, во делот на контрола на дијабетесот овој модел на исхрана им се препорачува на сите со основна препорака да се консумира храна со ниско ниво на сол, маснотии и шеќер.

Промените на животниот стил најчесто се советуваат на лица кои се соочуваат со ризик од дијабетес и на кои им бил дијагностициран дијабетес од Типот 2. Препораките вклучуваат 2,5 часа неделно умерена физичка активност заради намалување на тежината, а со цел постигнување на индексот на здрава телесна тежина.

На глобално ниво во 2013 година се проценува дека 382 милиони луѓе имаат дијабетес од кои 90 проценти од случаите отпаѓаат на дијабетот Тип 2.

Во Македонија, според Асоцијацијата за детски дијабетес „Баланс МК“, има приближно 200.000 лица со дијабетес тип 1 и тип 2. Од нив, околу 43.000 лица примаат инсулин, а на Детската клиника на годишно ниво се регистрираат околу 30 деца со дијабетес тип 1 (инсулин зависен). Оваа година, дијабетес мелитус тип 1 е дијагностициран кај 33 деца.

За подигнување на јавната свест за консумирање здрава храна и здрав начин на живеење Владата неодамна започна со кампња насловена „Здравјето е избор“. Целта е да се поттикне на промена во начинот на исхрана, нов животен стил со повеќе физичка активност – помалку продукти што предизвикуваат зголемена телесна тежина.

Дијабетесот е долгорочна состојба која предизвикува зголемено ниво на шеќерот во крвта. Иако се смета дека е дел од групата на метаболички болести, постојат два типа на дијабетес – Тип 1 и Тип 2.

Високото ниво на шеќер предизвикува зачестено уринирање, како и чувство на жед и глад. Доколку не се лекува може да предизвика компликации како болести на срцето, мозочен и срцев удар, како и оштетување на бубрезите и на очите.

Може да се појави како резултат на недоволното лачење на инсулин од панкреасот или доколку клетките на телото не одговараат соодветно на обезбедениот инсулин.

Инсулинот е хормон кој го создава панкреасот и кој помага телото да може да ја користи гликозата како енергија.

Кај дијабетесот од Тип 1 имуниот систем на организмот ги напаѓа и уништува клетките кои произведуваат инсулин. Тоа доведува до пораст на нивото на шеќерот во крвта, оштетувајќи ги органите во телото. Кај лицата заболени од дијабетес Тип 1 се создава зависност од инсулин и најчесто ја погодува популацијата под 40 години.

Дијабетесот од Тип 2 е состојба во која телото не успева да произведе доволно инсулин или клетките на телото не реагираат на инсулинот. Често се поврзува со дебелината и се оценува како прогресивна состојба, а вообичаено се третира со користење на таблети.

Светскиот ден на дијабетесот е воведен првпат во 1991 година од Меѓународната федерација за дијабетес и Светската здравствена организација, а денес официјално се одбележува и од Обединетите нации.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.