понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

СЕП: Намалени се 20,5 милиони евра од ИПА 2

Секретаријатот за европски прашања (СЕП) денеска со соопштение информираше за степенот на програмирани средства за 2016 година и реалната состојба околу степенот на неангажирани средства во фазата на програмирање, по, како што се наведува, изјавите на Европската комисија и информациите во медиумите, а кои го засегаат СЕП како главен координатор на ИПА фондовите во земјата.

– Според Националниот стратешки документ за Република Македонија, финансиските средства за програмската 2016 година изнесуваат 91,6 милиони евра, посочува Секретаријатот.

Во програмата за 2016 година се програмирани вкупно 64,5 милиони евра и тоа, како што стои, во рамки на годишното програмирање три акции – Учество во програмите на унијата, Акциска програма за миграција и азил, гранично управување и борба против организираниот криминал, и Акциската програма за поддршка на приватен сектор и деловна срдина (27,67 милиони евра), потоа повеќегодишни програми за транспорт, животна средина и земјоделство (34,22 милиони евра – алокација само за 2016) и средства за поддршка на граѓанското општество (2,65 мил евра).

– Од страна на Европска комисија беше донесена одлука за формирање на регионален фонд за справување со мигрантската криза во Западен Балкан и со оваа одлука од сите земји од Западен Балкан беа алоцирани средства во висина од околу 6.5 милиони евра, со тоа што овие средства се сметаат како резервирани средства. Дополнително, заради неисполнувањето на предусловите за секторскиот пристап на кој се базира програмирањето на средствата од ИПА 2, како и актуелната политичка состојба во земјата, од поднесената годишна програма за 2016 година се намалени средства во износ од околу 20,5 милиони евра, главно за потсекторот Управување со јавни финансии и секторот конкурентност, се наведува во соопштението.

Програмата за 2016 година, според СЕП, се наоѓа во меѓуресорска консултација во Европската комисија и се очекува таа да биде усвоена до крајот на годината од ИПА комитетот во Брисел, по што средствата ќе бидат ставени на располагање за користење.

– Програмирањето на ИПА средствата за 2014-2020 година е континуиран процес. До сега се програмирани ИПА средствата за 2014, 2015 и 2016 година, а во тек се подготовки за програмирањето за 2017, каде се очекува да се дефинираат дополнителни едногодишни програми за секторите: Демократија и владеење, Реформа на јавната администрација, Управување со јавните финансии, Механизам за поддршка на процесот на Европска интеграција, Програми на Унијата и Образование, вработување и социјални политики, вклучително и интеграцијата на ромската заедница, се наведува во денешното соопштение од СЕП.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.