понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

Не постојат одбранбени механизми да се спречат природни катастрофи

Најмалку 40 луѓе загинаа за време на викендот во одрони на тлото на истокот на Мексико, предизвикани од поројните дождови во тропската бура Ерл, објавија властите. Повеќето од жртвите се во државите Пуебла и Веракруз, каде што цели ридови се урнале врз колибите на Мексиканци.Спасувачи со кучиња трагачи го пребаруваат теренот, а бројот на исчезнати засега е непознат. Се стравува дека врнежите ќе се повторат во наредните неколку дена. Американскиот Национален центар за урагани во неделата изјави дека е формирана нова тропска бура, Хавиер, која во вторник ќе донесе силни ветришта од 75 км/ч и поројни дождови во Мексико. Ова се само дел од информнациите дека природни катастрофи се случуваат, се случувале и ќе се случуваат, без разлика дали се работи за високоразвиена земја или не.

Пред само два месеци, поплавите во Лондон предзвикаа хаос.

Пред неполни два месеци, поплавите во Лондон предизвикаа хаос. Патници при патувањето се соочија со хаос по поројниот дожд и грмежи го зафати главниот град.clap2Поплави предизвикаа прекини и откажувања преку железничките и во лондонското метро мрежа, а некои станици целосно беа затворени.london

Во поројните дождови низ Франција и Германија загинаа најмалку 16 лица.

Во поројните дождови низ Франција и Германија загинаа најмалку 16 лица, домовите беа однесени.Надојдените води го блокираа сообраќајот во Париз, а властите беа принудени на затворање на неколку железнички и метро станици. Лувр беше затворен, музејот Орсеј, исто така, до Сена, беше затворена, како и поради беснее реката која ветрови низ центарот на Париз. Министерство за животна средина на Франција изјави дека Сена ќе се зголеми над своето нормално ниво – што е највисоко во 35 години – пред да почне да се повлекува.Повеќе од 20.000 луѓе беа без електрична енергија во Париз и во централниот дел на Франција.060316-France-floodingВо јужниот дел на Германија, најмалку седум лица загинаа, а штетите од поплавите се проценува на $ 15 милиони евра.

Поплавите во Европа не се нешто неочекувано

Ако на поројните дождови се гледа како на изненадување, веќе не е така. Според последните предупредувања тие во динина ќе се зголемуваат поради климатските промени. Во март минатата година една студија објавена во Nature магазинот наведува дека климатските промени веќеводат во насока на зголемување на врнежи и снежни врнежи во поголемиот дел од светот, дури и во сушните региони. Студијата вели дека овој тренд ќе продолжи, поради глобалното затоплување.

*Жртвите на поплавите во Европа до 2050 ќе се зголемат неколкукратно

Една студија неодамна покажала дека загубите од поплавите ќе се зголемат за пет пати. На петкратно зголемување на појавата се припишува на климатските промени и зголемување на вредноста на земјиштето околу поплавени и урбан развој.Студијата исто така покажа дека во периодот меѓу 1980 и 2010 година,во 37 европски земји се регистрирани 3,563 поплави во вкупно. Најголем број од поплави е забележана и во 2010 (321 поплави), при што се погодени 27 земји.

“За жал одбранбени механизми со кои би се спречила ваква катастрофа, ако зборуваме да ја спречиме природна појава тоа не постои.Да може да се спречи американците би спречиле да се појават торнада. Факт е дека тое е невозможно, против природата не можеме секогаш, може да делуваме во насока сами себе да се заштитиме, но да ја спречиме самата катастрофа е невозможно“ велат екпертите.

Во поплавите годинава во Франција, Германија, Австрија имаше повеќе од 20 загинати, штета поголема од 2,5 милијарди евра.

Во 2014 Јужно-европски поплави имаше во Србија, БиХ, Хрватска, Романија, Унгарија и др. – 86 загинати, и штета повеќе од милијарда евра.

2014 Поплави во Бугарија – 16 мртви
2013 година Европски поплави (Австрија, Чешка, Германија, Унгарија, Полска, Словачка, Швајцарија) – 25 жртви, штета од 12 милијарди евра
2012 година поплави во Русија (172 мртви), Британија (9), Романија (5)
2011 година Франција, Италија, Ирска (Европски поплави 2011) – 17 мртви
2010 година, Европски поплави (Полска, Австрија, Чешка, Германија, Унгарија, Словачка) – 37 мртви
2010 годиниа поплави Франција, 25 мртви
2009 година поплави: Европски (Австрија, Чешка, Унгарија, Полска и др.) со 33 мртви, Италија 31 мртов, Турција 31 мртов
Европски поплави 2005 – 62 мртви во Романија, Бугарија, Швајцарија, Австрија и Германија
Во непогодите со поголеми размери во 2010 година на пример во земјотрес во Хаити имаше повеќе од 160.000 жртви, а ураганот Катрина во Њу Орлеанс во 2005, имаше повеќе од 150.000 жртви.

Цунами во Индиски океан, 2004, 280.000 жртви
Циклонот Наргис, Мијанмар, 2008, 138,000 жртви
Земјотрес во Кашмир, 2005, 75,000 жртви
Сичуан, земјотрес, 2008, 70.000 жртви
Топлотен бран во Русија, 2010, 56.000 жртви
Земјотрес во Иран, 26.000 жртви
Земјотрес во Непал 2015, 8.000 жртви
Во поплавите пред две години кои го зафатија регионот животот го загубија десетици лица. Во Србија по силното невреме кое траеше неколку дена загинаа 51 лице, а околу 30 животот го загубија во Босна и Херцеговина. Илјадници лица беа евакуирани, домови и патишта уништени, прогласена беше вонредна состојба. Според тогашните изјави на метеоролозите во Србија тоа биле најголемите поплави во период од 120 години кога за три дена паднало толкаво количество дожд колку за три месеци. Најмалку 10 лица загинаа во поплавите предизвикани од поројни дождови во Бугарија во 2014 година. Помал број загинати лица имаше и во поплавите кои ги зафатија Словенија и Хрватска.

Минатата година силни бури и поплави ја погодија југоисточна Франција. На француската ривиера загинаа најмалку 17 лица. Тогаш францускиот претседател Франсоа Оланд објави состојба на “природна катастрофа” во погодениот регион.

Состојбата во Ница и Кан беше страшна, а надлежните ја опишаа состојбата како акпокалиптична. На главниот автопат низ областа беше затворен, возови беа запрени и стотици туристи беа засолнети во Ница на аеродром во текот на ноќта. Околу 10.000 домови беа без електрична енергија.

Во минатогодишните поплави во Јута, САД животот го загубија најмалку 20 лица, додека во јуни годинава 24 лица загинаа во областите погодени со поплавите во Западна Вирџинија. Американскиот претседател Барак Обама прогласи состојба на природна катастрофа во овие области. Без струја останаа повеќе од 24.000 домаќинства, а голем број лица без исчезнати.

Минатиот месец, пак најмалку 128 луѓе загинаа во поплави во Кина, а 42 лица се водеа како исчезнати. Поројните дождови причинија природна катастрофа, која загрози 11 кинески провинции. Околу 41.000 домови биле разурнати, а 1,34 милиони луѓе се евакуирани. Според проценките на властите, водената стихија причинила штета од 5,73 милијарди долари.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.