вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Како до богатство – цел живот работите погрешно!

Не е едноставно да се стане богат, а во тоа често се безуспешни и оние кои се обидуваат да ги следат советите на многубројните прирачници „Како да се збогатиме“.

Прирачниците нудат низа едноставни чекори со кои би требало брзо да станете богати, само ако убаво следите еден по еден совет и веќе ќе купите раскошна вила некаде на море.

Секако, меѓу тие силни совети има и корисни, но ниту едно од понудените решенија нема да ве направи богат преку ноќ.

Меѓутоа, книгата „Автоматски милионер“ нуди поинаков пристап. Иако насловот сугерира дека се работи за само уште една книга која ве учи на брзо богатење, не е баш така. Нејзиниот автор Дејвид Бах не нуди решение преку ноќ, туку советува како да го промените својот однос кон парите и со време да станете богати.

Бах во својата книга го опишува патот до (релативно) богатство на едно семејство и нивната одлука прво да го направат она што повеќето луѓе го оставаат за крај.

Кога го запознал главниот јунак на неговата книга, тој бил 52-годишник спремен за пензија иако никогаш во животот не заработувал повеќе од 40 000 долари годишно.

Не, не добивал на лото. Ниту наследил богатство од некој роднина. Ниту ограбил банка.

Овој човек го открил својот трик:

„Повеќето луѓе мислат дека прво што треба да направат кога добијат плата – е да ги платат сите сметки. И тогаш, ако нешто остане, да стават нешто пари на страна. Меѓутоа, всушност би требало да го прават обратното“, му рекол тој.

Она што би требало да го направите е да си исплатите нешто и на себе, па дури после на останатите.

Првиот чекор на главниот јунак било да стави малку пари на страна и дури тогаш да ги плати сметките. На него и неговата сопруга не им било лесно. Но, се дисциплинирале така што не им недостигале парите кои никогаш ни ги ни виделе.

Авторот на оваа книга го послушал неговиот совет, па почнал да става на страна еден одсто од својата заработка. Потоа се натерал на страна да става малку повеќе се додека не дошол до 20 одсто и заштедата наскоро почнала да се зголемува.

„Овде всушност се работи за мало залажување на самиот себе, но има тука некоја смисла“, вели Бах.

„Прашањето е всушност колку си верувате самите на себе и дали имате сила да заборавите колку пари навистина имате и да се правите дека имате нешто помалку“, заклучил тој.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.