сабота, 18 ноември 2017 Вести денес: 0

Американците денеска гласаат за новиот претседател на САД

Во САД денеска ќе бидат одржани претседателските избори, на кои 225 милиони Американци со право на глас ќе одлучат меѓу демократскиот кандидат Хилари Клинтон и републиканецот Доналд Трамп.

Ќе се гласа во еден еден круг во секоја од 50-те американски сојузни држави и во градот Вашингтон.

Медиумите оценуваат, повикувајќи се на спроведените анкети, дека изборите никогаш досега не били понеизвесни, а најновите анкети направени од „Блумберг“ и Институтот за истражување на јавното мислење „Селзер енд Ко“ покажуваат дека Клинтон е во водство за три проценти во однос на Трамп.

Меѓу останатите кандидати, либертаријанскиот кандидат Гери Џонсон има поддршка од четири проценти од испитаниците, додека кандидатката на Зелената партија ужива поддршка од два отсто. 

Претседателот во заминување Барак Обама ги повика демократите од секоја етничка припадност да излезат на изборите за 45-тиот претседател на САД и да го дадат нивниот глас за Хилари Клинтон, предупредувајќи дека САД се „на коцка на судбината“. 

На неделниот собир во Северна Каролина, Обама истакна, дека републиканскиот ривал Трамп е закана за тешко стекнатите граѓански слободи. 

Имено, некои од државите традиционално гласаат за демократите, а други за републиканците, поради што кандидатите во кампањите го ставаат фокусот на оние десетина држави кои од избори до избори ја менуваат партијата – а меѓу нив најважни се Флорида, Пенсилванија и Охајо. 

Американците на 8 ноември бираат и нов состав на Претставничкиот дом на Конгресот и третина од составот на Сенатот. 

Дваесет од 50-те американски држави денеска ќе изберат нови гувернери.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.