понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

„Газпром“ годинава ќе издвои 540 милиони евра за „Турски поток“

Рускиот енергетски гигнат „Газпром“ за 2016 година има предвидено над 38 милијарди рубљи (540 милиони евра) за подготовка за изградба на гасоводната мрежа за проектот „Турски поток“, јави ТАСС.

– Соодветно на преразгледаната инвестициска програма на „Газпром“ за 2016 година, планирани се 38 милијарди рубљи за реализација на проектот, се посочува во се вели во меморандум на рускиот холдинг,

Проектот го најави руската Влада уште во декември 2014 година, како замена на „Јужен поток“. Гасоводот „Турски поток“ ќе биде долг 660 километри по стариот коридор и уште 250 километри од новата делница до европскиот дел Турција.

На 1 декември 2014, „Газпром“ и турската компанија „Боташ“ потпишаа меморандум за взаемна соработка за изградба на гасоводот „Турски поток“, што ќе има капацитет од 63 милијарди кубни метри гас годишно и ќе го пренесува енергенсот од Русија кон Турција преку Црното Море.

Проектот беше замрзнат минатата есен по влошување на односите меѓу Москва и Анкара, поради уривањето на руски авион од страна на турските сили над границата со Сирија. По затоплувањето на односите меѓу двете земји во јули годинава, беше најавена возобнова на проектот, а при неодамнешната посета на рускиот претседател Владимир Путин на Истанбул и официјално беше потпишан договор за изградба на гасоводот.

Вкупната вредност на проектот се проценува на 11,4 милијарди евра.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.