петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

Додовска: Светот денеска се соочи со новата реалност – Доналд Трамп

Денеска светот е соочен со новата реалност, а тоа е предводникот на светската политичка сцена. Шоуменот, бизнисменот, некои го нарекуваат и шарлатанот, Доналд Трамп.

– Во секој случај, многу интересен феномен којшто може да се разгледува од повеќе аспекти, пред да прокоментирам во однос на помирувањето помеѓу Исток и Запад, неминовна е споредбата на Трамп со Регановото појавување на американската политичка сцена. И тој во 81-вата година во минатиот век дојде со речиси исто ниво на скепса и неодобрување од страна на јавноста, како што знаеме, тој дојде од Холивуд, беше холивудски актер, но потоа светот се соочи со навистина извонреден американски политичар, кој навистина во својата ера означи голем број на процеси помеѓу кои што и паѓањето на железната завеса и завршувањето на студената војна, смета универзитетскиот професор Иванка Додовска.

Додовска смета дека е значајно да се забележат изјавите на Доналд и неговиот став за Русија:

– Она што е значајното за Доналд Трамп во 2016-та година е онаа забелешка која постојано се вртеше во светските медиуми во однос на неговиот став за Русија. Како некој на сила да сакаше да го врати светот назад и да ги замрзни сите овие три декади од кога е завршена студената војна и од кога е прогласен практично мултиполарниот свет, кажа Додовска.

Темата на вечерашното Отворено студио со Бојана Димитријевска е „Американците го избраа Трамп“, а гости во студио се универзитетскиот професор Иванка Додовска и политичкиот аналитичар Алберт Муслиу.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.