петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

Кој и зошто сака да удри на Вучиќ

Кој сака да удри на Александар Вучиќ, готвејќи заговор да го убие или пак да го „уништи” со убиство на неговиот брат Андреја, прашање е „кое виси над целиот Балкан, не само над Србија која во Италија го има најважниот партнер”.

Вучиќ, првпат откако слободно е избран и потоа реизбран да ја води Србија, старото срце на поранешна Југославија, промовираше една нова Србија која е проевропска и модерна и одлучна зад себе да го остави националистичкото минато, не се појави во скромната канцеларија во која работи во убавиот центар во Белград, на ул. Немања број 11.

Многумина велат дека него и неговиот брат, нивните семејства и најблиските соработници, добро ги чуваат на тајни места најдобрите и нај лојалните војници на вооружените сили и специјалните единици на полицијата, момчиња кои се горди наследници на Титовата партизанска војска.

Вознемирени, српските медиуми потсетуваат дека непријателите на промените во Србибја еднаш веќе убија еден лидер реформист. Се викаше Зоран Ѓинѓиќ, јас го познавав.

Откако Милошевиќ излезе како поразен во последната војна која ја водеше против НАТО, Ѓинѓиќ го зема кормилото, се обиде да ја води земјата која беше клекната и уништена од војните, во долг марш на мирот во чекор со Европа. Беше способен за тоа, но не му дадоа време.

„Слободно можете да шпекулирате што и да сакате околу тоа зошто премиерот денес не дојде на работа” – изјави за италијанската агенција Анса, Сузана Васиљевиќ.

Васиљевиќ, одлична и влијателна портпаролка на Вучиќ, често потсетува дека со Вучиќ на чело, Србија повторно почнала да бележи стопански раст и има приходи и расходи кои се во ред, а која за некоја година, за да ги намали социјалните последици од штедењето и реформите, се подготвува даа ги зголеми платите и пензиите.

Сепак, највисоките извори во Белград наведуваат застрашувачки приказни, кои мирисаат на заговор, чија цел е „да го ликвидираат Вучиќ лично, или во политичка смисла”.

Заговорите, ние додаваме на ниво на анализа, кои можеби ги замислиле многу внатрешни непријатели на проевропскиот премиер реформатор: русофилите на Милошевиќ кои ги посакуваат старите времиња, кои ги поттикнува воениот злосторник Радован Караџиќ од затворот во Хаг, или националистот Војислав Шешељ во парламентот.

Тоа не е се: во соседните земји секој ден го бојкотираат Вучиќ десничарските антисрпски националисти во Хрватска и тие кои во таа земја негуваат носталгични чувства кон „силите на оската”, олигарсите во Црна Гора, шовинистите на Косово, кои бескрупулозно ги запленуваат рудниците, кои со векови биле српска сопственост и разни слични сили во многу други делови на жалната поранешна Југославија.
Неименуван извор наведува дека веројатно не се работи за заговор за убиство на премиерот, колку на неговиот брат Андреј, за кој Александар е многу врзан и кој обезбедува водење на партијата која има мнозинство во парламентот.

Заговорите се откриени недолго откако премиерот Вучиќ објави војна на црногорската мафија.

Република – Рим

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.