вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Трамп доби 279 гласови на електорите, Клинтон 218, според првични резултати

Републиканецот Доналд Трамп беше избран за претседател на САД, откако ја победи својата политичка ривалка од Демократската партија Хилари Клинтон со 279 наспроти 218 гласови на електорите од Изборниот колеџ, според првичните резултати.

За победа на претседателските избори потребни се 270 гласови.

Следуваат американските држави и гласовите на електорите кои двајцата кандидати ги освоија на нив:

Доналд Трамп:

Аљаска – три гласа во Изборниот колеџ

Алабама – девет

Арканзас  – шест

Јужна Каролина – девет

Северна Каролина -15

Северна Дакота – три

Јужна Дакота – 3

Флорида – 29

Џорџија – 16

Ајдахо – четири

Индијана – 11

Ајова – шест

Канзас – шест

Кентаки – осум

Луизијана – осум

Мејн – еден (останатите се за Клинтон)

Мисисипи – шест

Мисури – десет

Монтана – три

Небраска – пет

Пенсилванија – 20

Охајо – 18

Оклахома – седум

Тенеси – 11

Тексас – 38

Јута – шест

Западна Вирџинија – пет

Вајоминг – три

Висконсин – десет

Хилари Клинтон: 

Калифорнија – 55

Колорадо – девет

Конектикат – седум

Делавер – три

Хаваи – четири

Илионоис – 20

Мејн -три,(еден за Трамп)

Мериленд – десет

Масачусетс – 11

Невада – шест

Њу Џерси – 14

Њујорк – 29

Њу Мексико – пет

Орегон – седум

Роуд Ајленд – четири

Вермонт – три

Вирџинија – 13

Вашингтон, округот Колумбија – три

Државата Вашингтон – 12.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.