петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 0

Туск му честита на Трамп и му порача дека „Стратешкото партнерство на ЕУ и САД е широко и длабоко“

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ги испрати „најискрените честитки на Европската унија“ до Доналд Трамп за неговиот избор за 45-ти претседател на Соединетите американски држави. Во честитката до Трамп, Туск посочи дека „стратешкото партнерство меѓу Европската унија и САД е вкоренето во нашите заеднички вредности на слобода, човекови права, демократија и верувањето во пазарната економија“.

Челникот на Евросоветот исто така порача дека „низ годините, Европската унија и САД работеле заедно за да се обезбеди мир и благосостојба за своите граѓани и за луѓето од целиот свет“ и дека „е најважно да се зајакнат трансатлантските односи“.

– Само преку тесна соработка на ЕУ и на САД, може да продолжиме да правиме разлика кога се справуваме со досега невидените предизвици, како што се Даеш (ИСИЛ), заканите на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и климатските промени и миграцијата. За среќа, стратешкото партнерство на ЕУ и САД е широко и длабоко. Од нашите заеднички напори за подобрување на енергетската безбедност и климатските промени, преку ЕУ – САД соработката во справувањето со заканите за безбедноста во Европа, источното и јужното соседство, како и за преговорите за трансатлантското трговско и инвестициско партнерство (ТТИП) – ние не треба да штедиме напори да осигураме дека врските што нѐ врзуваат ќе останат силни и издржливи – порача Доналд Туск.

Претседателот на Европскиот совет, додаде и дека има потреба да се консолидираат мостовите преку Атлантикот и посочи дека „Европејците веруваат дека Америка, чии идеали секогаш биле светилник на надеж во целиот свет, ќе продолжи да инвестира во партнерството со пријателите и сојузниците“, како и дека „ќе помогне да се направи граѓаните и луѓето од светот да се чувствуваат побезбедни и просперитетни“.

– Јас ќе ја искористам оваа можност да ве поканат да ја посетите Европа на ЕУ – САД Самитот во првата можност. Овој разговор ќе им овозможи на нас да го поставиме курсот на нашите односи и во наредните четири години – заклучи Туск.

Претходно, претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, излезе со јавен коментар по поразот кој Трамп ѝ го нанесе на демократскиот кандидат Хилари Клинтон, а која беше фаворит на овие избори во САД, па челникот на Европарламентот порача дека „Трамп треба со веродостојни политики и предлози да го реши стравот и вознемиреноста кај милиони Американци“.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.