четврток, 23 ноември 2017 Вести денес: 0

Обама денеска ќе го пречека Трамп во Овалната соба во Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Барак Обама ќе го пречека денеска во Овалната соба во Белата куќа, новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, со што симболично ќе почне транзицијата на власта.

Американски медиуми коментираат дека Обама му пружа „маслиново гранче“ на Трамп, кој за време на кампањата го напаѓаше како неспособен за раководење на американските воени сили и го оспоруваше легитимитетот на Обама да биде претседател.

Во Белата куќа денеска приватно ќе се сретнат досегашната прва дама на САД, Мишел Обама и сопругата на Трамп, Меланија.

Инаугурацијата на Трамп за 45. претседател на САД е планирана за 20 јануари.

Обама се надева дека ќе продолжи американската традиција луѓето на власт да не го користат системот на кривично правосудство против своите противници, изјави вчера портпаролот на Белата куќа, Џош Ернест.

Тој тоа го кажа одговарајќи на прашање дали новоизбраниот претседател на САД ќе го „исполни“ вертувањето и во затвор ќе ја прати демократската претседателска кандидатка Хилари Клинтон.

– Имаме долга традиција во оваа земја луѓето на власт да не го користат системот на кривично правосудство за политичка одмазда…Претседателот се надева дека тоа ќе продолжи, рече Ернест.

Трамп, Клинтон за време на втората претседателска дебата во октомври ја нарече „ѓавол“ и сугерираше дека доколку победи на претседателските избори ќе ја прати во затвор, поради скандалот околу службените мејлови, кои таа за време на својот мандат како државен секретар ги испраќала од својот приватен сервер.

Тој исто така вети дека ќе го укине Обамакер, системот на здравствено осигурување и нуклеарната спогодба со Иран, што се две достигнувања, со кои неговиот претходник се гордее.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.