понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

Сообраќајни експерти од Франција во повеќедневна посета на Скопје

Експерти од Париз во областите на сообраќајот, инфраструктурата и урбанизмот споделуваа искуства и добри практики со претставниците од администрацијата на Град Скопје и јавните претпријатија на Град Скопје, во рамки на проектот „Зголемување на транспортната ефикасност во Европа“ (CREATE).

Како што соопшти Град Скопје, во рамки на проектот од 7 до 9 ноември во Младинскиот културен центар се организирани голем број дебати и презентации, каде што главни предавачи биле Доминик Риу, сообраќаен и транспортен инженер и Џереми Корел, економист и статистичар, двајцата вработени во Регионалната агенција на Париз за планирање и развој.

На работните средби биле презентирани дел од модерните решенија кои што се применуваат во Франција, како што се повеќестепениот транспортен систем, системот за изнајмување велосипеди, модерни сообраќајни решенија и слично.

Проектот CREATE е финансиран од Европската комисија, во рамките на Хоризонт 2020. Станува збор за 36 месечен истражувачки проект, кој е насочен кон истражување на проблемите во сообраќајот со кои што се соочуваат урбаните центри, како резултат на наглото зголемување на бројот на автомобили. Целта на проектот е давање  конкретни предлози и насоки за надминување на овие проблеми, како и размена на позитивни искуства и решенија помеѓу градовите.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.