понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

Легендарниот Жан Мишел Жар го отвора 18. Таксират Фестивал

Со концертниот спектакл на легендарниот Жан Мишел Жар во недела 13 ноември почнува 18-тиот Таксират Фестивал. Пионерот на електронската музика првпат ќе настапи во Македонија, во Вип Арена „Борис Трајковски“ во Скопје.

Македонската публика прв пат ќе има можност да биде дел од спектакуларното аудио-визуелно шоу какво што генијалниот Жан-Мишел Жар приредува секаде ширум светот. Тимот кој работи на комплетната техничка реализација на неговата светска турнеја го подготвува и големиот спектакл во Скопје.

Се подготвува бина широка 20 метри, а целокупната техничка опрема во нашиот главен град пристигнува со најквалитетниот концертен караван од шест шлепери за продукциската опрема и пет автобуси – најтлајнери за техничкиот тим.

Жан-Мишел Жар во Скопје ќе пристигне со приватен авион, придружуван од неговиот менаџерски тим. За сè да функционира совршено ќе се погрижи тим од 80 луѓе што ја придружува легендата на секој концерт од турнејата, а во Скопје премиерно ќе биде претставена опрема од апсолутно водечките компании во светот кога се аудио-сценските спектакли во прашање.

Дури и за самиот Жан-Мишел Жар, основоположникот на мултимедијалните перформанси какви што ги знаеме денес, сценскиот проект на оваа турнеја е посебно шоу со досега невидени елементи кои вклучуваат восхитувачки ефекти, светло, ласери и визуелизации.

– Навистина сум горд и почестен што доаѓам во Македонија токму со ова шоу. За мене тоа е навистина исклучително и многу подобро од претходните кои ги работев. Ова е сосема ново и поинакво шоу, а ме радува дека се совпаѓа со за мене многу посебниот албум „Електроника“, изјави Жан-Мишел Жар во пресрет на неговиот концерт во Скопје.

Како што е најавено, покрај новите композиции од „Електроника“, посетителите на овој концерт ќе имаат прилика да се потсетат и на старите фаворити од неговите класики „Оксижен“ и „Еквинокс“, но и привилегија меѓу првите да чујат во живо дел од остварувањата за неговиот нов албум „Оксижен 3“ кој допрва треба да биде објавен, на 2 декември.

Актуелниот, европски дел од неговата турнеја започна на 4 октомври, а ќе заврши на 12 декември, по 38 концерти во 20 земји кои оваа турнеја ја вбројуваат меѓу најзначајните музички настани годинава.

Концертот на Жан-Мишел Жар во Скопје е воедно и отворање на 18-тиот Таксират Фестивал, а ќе се одржи пред лимитиран број од 6.000 посетители.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.