понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

Трамп сега сака само да ја промени здравствената реформа на Обама, а не и да ја укине

Избраниот за претседател на САД Доналд Трамп изјави за весникот „Волстрит џурнал” дека размислува да задржи делови од здравствената реформа донесена од сегашниот претседател Барак Обама.

Во своето прво интервју откако победи на претседателските избори во вторникот, Трамп објасни дека важна причина за промената во неговата позиција за целосна укинување на Законот за достапно здравство била вчерашната средба во Белата куќа со Обама.

Претседателот демократ му предложил на својот наследник, избран како кандидат на републиканците, да задржи делови од законот.

– Му реков (на Обама) дека ќе ги преразгледам неговите предлози, и од почит кон него, ќе го направам тоа, изјави Трамп за „Волстрит џурнал”.

Тој прецизира дека има намера да задржи два текста од здравствената реформа, која беше внатрешнополитички приоритет број еден за Обама – забраната осигурителите да одбијат да ги покријат трошоците на пациент поради претходна состојба и можноста полнолетните луѓе да можат подолго време да бидат осигурани на име на своите родители.

За време на кампањата, Трамп го нарече освој закон, усвоен во 2010 година, „страшна работа” и вети дека ќе го укине во целост.

Идниот претседател на САД, кој ќе стапи на должност во јануари, во интервјуто изјави дека има намера да ги задржи работните места во земјата, а евентуалнода наложи царини на стоката произведена од американски компании, кои ги префрлиле своите активности во странство.

Трамп призна дека не размислува многу за ветувањето што го даде за време на предизборната кампања, да назначи специјален обвинител кој ќе го испита неговиот главен противник на изборите, демократката Хилари Клинтон.

– На прво место размислува како да го решам проблемот на САД во областа на здравството и вработувањето, како и да ја зајакнам граничната контрола, а не за тоа да го испитувам скандалот со лектронската пошта на Клинтон, рече тој.

Трамп увери дека сака САД да бидат земја во која сите се сакаат. – – Целта ми е сплотување на Американците и да ги решам проблемите на земјата, рече тој.

Трамп најави дека наскоро ќе има телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин.

Претходно, Прес-секретарот на Путин, Дмитриј Песков изјави дека рускиот претседател не планира контакт со победникот на претседателските избори во САД, додека тој не стапи официјално на функцијата во јануари.

Идниот претседател на САД изјави во интервјуто дека има намера да се фокусира во Сирија на борбата против џихадистичката група „Исламска држава”, а не да се обидува да го собори од власт претседателот Башар ал Асад.

– Мојот став за Сирија се разликува од ставовите на многу луѓе, истакна тој.

Трамп не даде детали, но посочи дека најверојатно нема да ја следи политиката на Обама за поддршка на т. н. умерена опозиција.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.