петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

„Шпигел“: НАТО разгледува сценарија во кои САД би ги повлекла своите војници од ЕУ

НАТО стравуваше од победа на Доналд Трамп на претседателските избори во САД бидејќи тој повеќепати покажа скептицизам во однос на Алијансата. Сега во Брисел не ја исклучуваат можноста Вашингтон, под новата администрација, да одлучи да повлече дел од своите војници во Европа, пишува германското списание „Шпигел“, цитирано од ТАСС.

Во таен извештај на штабот на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вака се опишува сценариото во кое Трамп е претседател на САД. Во него експертите разигруваат варијанти во кои Трамп ја реализира својата закана за помало учество на американските војници во чувањето на европската безбедност или дури и повлекување на дел од американските војници од континентот, пишува „Шпигел“.

Доколку Трамп навистина преземе таков чекор тешко дека ќе можат да се надоместат загубите, дури и од земји како Германија, бидејќи тие немаат воени единици кои би можеле да ги заменат американските. Имено, овој фактор може да ги доведе владите на ЕУ до разгледување на улогата на нукеларното оружје во системот за одбрана на Алијансата, пишува списанието.

Во својата предизборна кампања Доналд Трамп даде серија остри изјави на адреса на сојузниците во НАТО. Тој, освен тоа, изјавуваше дека „САД преземаат непропорционално поголем дел од трошоците на НАТО”.

Земјите од НАТО треба да учествуваат во заедничкиот фонд на Алијансата со непомалку од два процента од својот БДП. САД плаќаат 3,6 процента, а Велика Британија – 2,1 процента. Останатите земји не го исполнуваат овој критериум, на пример, делот на Германија е 1,2 процент од БДП, или 40 милијарди долари, забележува ТАСС.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.