вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Трамп ја нападна Клинтон околу пребројувањето во Висконсин

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, ја нападна Хилари Клинтон поради одлуката на нејзината изборна кампања да го поддржи пребројувањето на гласовите во сојузната држава Висконсин.

Тој и забележува на Клинтон за ваквата одлука, затоа што веќе му ја признала победата на изборите и ја потсетува на нејзините заложби во текот на кампањата, да се прифатат изборните резултати.

Клинтон во една прилика реагираше на ваков начин, кога Трамп во својата предизборна кампања се закануваше дека нема да ги прифати резултатите од гласањето, доколку не победи.

Сегашната постапка за пребројување на гласовите во Висконсин ја покрена Џил Стејн, која беше претседателски кандидат на американската Партија на Зелените.

Во оваа сојузна држава, со мало мнозинство од 22 илјади гласови победи Трамп, иако сите испитувања на јавното мислење, претходно, укажуваа на „сигурна победа“ на Клинтон.

Стејн бара пребројување и во Пенсилванија, каде рокот за приговор истекува денеска, како и во Мичиген.

Во сите овие три сојузни држави, неочекувано победи Трамп, а во сите нив не се гласаше со уфрлување на гласачки ливчиња во гласачки кутии, туку преку специјални компјутеризирани машини за гласање.

Стејн обезбеди седум милиони долари за пребројувањето на гласовите, откако комјутерски експерти предупредија дека машините можеле да бидат хакирани и дека зад една таква операција би можеле да стојат руски хакери.

Американските медиуми забележуваат дека е малку веројатно оти ќе се измени нешто околу исходот на изборите, дури и да се открие дека имало хакирање.

Доколку и би се поништиле изборите во овие три држави, Трамп би загубил вкупно 46 електорски гласови, но и без нив републиканскиот кандидат, пак би победил.

Претставник на кампањата на Хилари Клинтон, ги отфрли нападите на Трамп.

Тој рекол дека нема докази за извршена саботажа на изборите од 8 ноември, но дека смета оти пребројувањето е потребно – „за да се тргне сомневањето“.

– Пребројуавњето е обврска и кон оние 64 милиони гласови, што ги доби Клинтон од Американците, рече овој претставник.

Во гласањето, Клинтон на изборите освои 2,2 милиони повеќе гласови од Доналд Трамп, но беше поразена кај електорскиот систем, чии резултати го одлучуваат победникот.

– Нашиот систем на гласање не е совршен, па затоа треба да се пребројат гласовите во Висконсин и во другите две држави, за да не остане никаква дамка врз годинешниов изборен процес, рече Џил Стејн за Си-Ен-Ен.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.