четврток, 23 ноември 2017 Вести денес: 14

Трамп: Клинтон „победи“ со илегални гласови

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ја оспори „победата“ на Хилари Клинтон во вкупниот број гласови на изборите од 8 ноември, тврдејќи дека таа освоила повеќе гласови од него само поради „илегалните гласови“.

За ваквиот став изнесен на неговиот налог на Твитер, Трамп не дава никакво објаснување за ова тврдење.

Наместо тоа, Трамп наведува дека имало „сомнежи за измама“ во гласањето во Вирџинија, Њу Хемпшир и Калифорнија, каде победи Клинтон, но дека американските медиуми „не реагирале за тоа“.

Трамп вкупно освои повеќе електорски гласови, кои на крајот го определуваат победникот, но по преброените гласови на Американците се покажа дека Клинтон добила повеќе од два милиони гласови од него.

Изјавата за „илегалните гласови“ доаѓа по покренувањето на постапката за пребројување на гласањето во Висконсин, а посено откако вчера изборниот штаб на Клинтон соопшти дека ќе ја поддржи проверката во оваа сојузна држава.

Иницијативата ја покрена и ја води Џил Стајн, која беше претседателски кандидат на Партијата на зелените на САД и која по сопственото признание, се одлучила на ова откако комјутерски експерти предупредија на можноста од хакерски упад.

Трамп победи мошне тесно во Висконсин, Пенсилванија и Мичиген, иако се очекуваше Клинтон лесно да извојува победа во овие три сојузни држави, каде не се гласаше со гласачки ливчиња кои се уфрлаат во гласачките кутии, туку преку специјални компјутеризирани машини за гласање.

Избраниот претседател реагираше луто на пишувањето на медиумите дека ,практично, тој ја нема довербата на Американците кога во толкав број заостанува зад гласовите што ги освои Клинтон.

Тој сега тврди дека би ја добил битката и кај т.н. „народно гласање“. доколку на страната на Клинтон не биле гласовите на оние кои „немале право да гласаат“.

Во отсуство на валидно објаснување, медиумите веруваат дека основа за ваквото обвинување од Трамп е анализата на една десничарска интернет страница во која се тврди дека на 8 ноември гласале и околу три милиони „илегалци“.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.