петок, 24 ноември 2017 Вести денес: 10

Венецуела ја повлече од оптек најкористената банкнота

Претседателот Николас Мадуро соопшти синоќа дека банкнотата од 100 боливари ќе биде повлечена од оптек до среда. Во моментот нејзината вредност е само два американски долара на црниот пазар.

Владата вети дека од четврток во оптек ќе има шест нови банкноти и три монети во вредност од 500 до 20.000 боливари. Мадуро рече дека банкнотата од 100 боливари се повлекува во рамки на борба со шверцот по границата со Колумбија.

Одлуката беше критикувана со тврдења дека за 72 часа не е возможно да се премине кон новите банкноти. Жителите на државата со часови чекаат за да повлечат пари од банки. Боливарот има најголем пад на вредноста во историјата, поевтинувајќи спрема доларот за 60 отсто од почетокот на ноември. Тоа предизвика криза во здравствениот сектор и глад меѓу милиони луѓе.

Западни медиуми јавуваат дека плаќањето во ресторан или супермаркет без дебитна или кредитна картичка често може да значи и торба полна со пари. Претседателот Мадуро вели дека врз владата се води „економска војна“ од опозицијата и од САД.

Венецуелската банка не објави податоци за инфлацијата во оваа година. Економската консултантска компанија Екоаналитика наведува дека годишната инфлација оваа година ќе биде над 500 проценти.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.