вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Што се случуваше на светските пазари во 2016?

Од Брегзит до Доналд Трамп и најлошиот јануари досега за американската берза, за годината која поминува може да се каже многу, само не дека беше мирна година за инвеститорите, оценува американската агенција Bloomberg.

Оваа година, според Bloomberg, била исполнета подеднакво и со падови и со успеси.

Валути

Ова беше лоша година посебно за валутата “фунта”. Египетската верзија во 2016 година забележа најлоши резултати, затоа што египетските власти превземаа драстични мерки овозможувајќи слободно тргување со фунатата настојувајќи стабилизирање на економијата.

Истовремено британксата фунта после Брегзит доживеа пад и никако не успеа да ја врати својата изгубена вредност.

Од друга страна пак, дигиталната валута “биткоин” оствари најдобри резултати оваа година, зајакнувајќи за повеќе од 100%.

Кога се во прашање валутите кои ги емитува владата или централната банка, руската рубља оствари најдобри резултати, откако се опорави и нафтениот пазар.

Берзи

Бразилскиот берзански индекс “ibovespa” во 2016 година ја задржа лидерската позиција, поради очекувањата дека претседателот Мишел Темер ќе ја извлече земјата од најголемата рецесија во последните 100 години и ќе изгради политичка стабилност во неа.

Нигерската берза оваа година се најде на дното на листата, затоа што се проценува дека економијата на таа земја оваа година ќе оствари пад на БДП прв пат во овие 20 години, бидејќи котролата на капиталот ги одвраќа инвеститорите да вложуваат во земјата.

Суровини

Цената на природниот гас последнава годна порасна за повеќе од 60%, а исто така и цената на нафтата забележа раст за повеќе од 50% оваа година.

Обврзници

Венецуелските обврзници беа меѓу водечките инвестиции што е за изненадување имајќи ги во предвид финансиските проблеми и социјалните немири во државата.

Најлоши резултати на тој план забележаа обврзниците на Мозамбик затоа што таа земја е соочена со должничка криза и растечка инфлација.

Извор: Банкарство.мк

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.