понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

Како да се изборите со празничната депресија

„Податоците говорат дека и 10 до 20 отсто повторувани депресивни епизоди имаат сезонски карактер”. Др. Мрган вели дека на промените во лачењето на хормоните влијаат и преминот на зимското сметање на времето, подолгите ноќи и послабата изложеност на сончева светлина.
Проблеми со тежината

Покрај наведените симптоми, лице кое страда од САП често е нервозно и нејзината телесна тежина често варира. Како последица доаѓа до пад на либидото, хроничен замор и тешкотии при работењето, како и тешкотии во општествената средина. Ивана Мрган верува дека лица склони на депресивно расположение често паѓаат во претпразнична депресија. „Во тоа време посебно се пропагираат среќата, изобилството, заедништвото и хедонизмот во различни форми, што не е во согласност со расположението на лице кое има депресија, поради што некои поединци празничната атмосфера ги турка во безволност, изолација и потиштеност. Често се јавува и чувство на вина, затоа што не можат да учествуваат во празничниот дух” – вели др. Мрган. Во време на празници, за жал, расте бројот на психијатриски интервенции и самоубиства – истакнува психологот. Исто така, лица кои многу работат, не знаат како да располагаат со слободното време кое го имаат за време на празници и стануваат нервозни и нерасположени.

„Кај осамените лица или лице кое доживеало загуба на близок, несаканите емоции се уште по присутни бидејќи празниците ги потсетуваат на тоа што го изгубиле или некогаш го имале. Лица кои лошо стојат финансиски не можат да си дозволат тоа што го сакаат, а тоа буди фрустрација и тага. Покрај тоа, за празниците често се менуваат навиките на спиење и хранење, пократко спиеме, помалку се движиме, конзумираме по мрсна храна и повеќе алкохолни пијалоци од нормално, што може негативно да влијае на општата состојба на организмот. Се ова наведено, парадоксално, всушност донесува развој на депресивно расположение” – заклучува Ивана Мрган.
Како да се изборите со сезонската депресија? Сфатете ја оваа фаза во промена на расположението како нормална и минлива, споделете ги со домашните и другите блиски луѓе своите чувства и договорете некои активности, како шетање и излегувања. Проценете ја исплатливоста на трудот кој го вложувате. За да ви биде подобро, можеби во овој период ќе мора да направите некои работи кои се тешки и напорни.

Размислувајте за тоа како ќе се чувствувате кога оваа фаза ќе заврши, како секојдневието ќе ви биде по пријатно и поквалитетно. Планирајте редовна физичка активност која не мора да биде со висок интензитет, важен е континуитетот! Почитувајте го времето за одење на спиење и будењето. Избегнувајте дремка преку ден, намалете ја телесната активност и внесот на храна и пијалоци во часовите пред спиење. Важно е да обрнете внимание на здрава, редовна и разновидна исхрана богата со минерали, житарици и витамини, што позитивно ќе влијае на чувството на замор и ќе го спречи зголемувањето на телесната тежина. Во случај на раздразливост, корисно е накусо да ја напуштите ситуацијата или контекстот. Дајте си неколку минути да се смирите и да размислите, пред да влезете во расправии со некого. Повремено потсетете се дека овој период од годината е тежок за многу луѓе. Потребно е да си дадете признание за вложениот труд и да ги славите малите победи.

Вечерњи лист – Загреб/МИА

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.