вторник, 21 ноември 2017 Вести денес: 0

Шојлбле: Можна е четврта програма за спас на Грција

Доколку Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) не се вклучи во сегашната трета програма за помош на Грција, можно е да биде изработен нов, четврти план за спас на земјата, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле во интервју за весникот „Зидојче Цајтунг“.

Според Шојбле, доколу ММФ се повлече од грчката програма, можно е европските кредитори да договорат сопствено решение во рамки на европскиот монетарен систем и да наметнат поефикасно спроведување на договореното со Грција.

– Грција се реши за еден долг пат. Во 2015 година земјата се согласи да продолжи да ги отплаќа своите долгови како членка на еврозоната и да се откаже од алтернативни решенија, како што е напуштање на монетраната унија. Сега ние треба да инсистираме на исполување на договореното, вели Шојбле во интервјуто.

Според него, доколку Грција не ги исполни преземените обврски, еврозоната не ќе може да издржи на подолг рок.

– Тоа би ги зајакнало силите кои се противат на еврозоната во многу земји од монетарната унија, смета Шојбле.

Ваквата најава на Шојбле доаѓа откако вчера Еврогрупата реши да не определи краен рок за обнова на преговорите меѓу Атина и европските кредитори.

Според финансиски експерти од еврозната, ЕУ ќе донесе одлука за проодолжување на преговорите со Атина, само доколку грчката Влада покаже видлив напредок во спроведувањето на преземените обврски.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.