понеделник, 20 ноември 2017 Вести денес: 0

Шојбле: Еврото има ниска вредност

Германскиот министер за финансии Влофганг Шојбле се вклучи во дебатата околу вредноста на заедничката европска валута, обвинувајќи ја Европската централна банка (ЕЦБ), за, како што рече, ниската вредност на еврото, која не и одговара на Германиија.

Наспроти тврдењата на советникотот на американскиот претседател Доналд Трамп, Питер Наваро, кој минатата недела изјави дека Берлин ја злоупотребува ниската вредност на еврото за да обезбеди трговски суфицит со своите партнери во ЕУ и САД, Шојбле смета дека политиката на ниска вредност на еврото во однос на другите валути што ја промовира ЕЦБ, не и одговара на Германија.

Како што јави дописникот на МИА од Берлин, во изјава за магазинот „Тагесшпигел“, Шојбле тврди дека на конкурентната германска економија повеќе и одговара посилно евро.

– Вредноста на еврото строго кажано е прениско за германската еконоија, што е конкурентски настроена. Кога шефот на ЕЦБ, Марио Драги ја започна експанзивната монетарна политика му реков дека тоа ќе предизвика суфицит во германскиот извоз, тогаш ветив дека нема јавно да ја критикувам оваа политика. Но, не сакам јас да бидам критикуван за оваа политика, изјави Шојбле за германскиот весник.

Во врска со истапувањето на Велика Британија од ЕУ, германскиот министер за финансии, за разлика од поголемиот број европски политчари кои сметаат дека Лондон не смее да добие никакви трговски повластици по Брегзит, вели дека треба да се постигне разумен договор, признавајќи дека ЕУ има бенефиции од лонднскиот финансиски центар Сити.

– Ние не сакаме да ги казниме Британците за нивната оддлука. Ние сакаме да ја задржиме Британија поблиску до нас. Лондон нуди квалитетени финансиски услуги, кои не можат да бидат најдени на други континенти. Тоа ќе се промени по одвојувањето, но ние треба да најдеме разумни правила со Британија, смета Шојбле. 

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.