недела, 19 ноември 2017 Вести денес: 0

Габриел: САД се заинтересирани за обединета Европа

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изјави дека е поспокоен по неговата минатонеделна посета на Вашингтон, бидејќи од американските претставници добил уверување оти САД се заинтересирани за опстојување на обединета Европа.

– И потпретседателот (Мајк) Пенс и мојот колега (Рекс) Толерсон  во разговорите јасно ми доставија до знаење дека се заинтересирани за обединета Европа и дека го поддржуваат трансатланското партнерство во НАТО, изјави синоќа Зигмар за германската телевизија АРД.

Зигмар потенцира дека различните изјави кои доаѓаа од претставници на новата американска Администрација биле прични за вознемираност во Европа, но дека сега по средбите во Вашингтон тој е многу по спокоен кога е во прашање американско-европското партнерство.

Пред преземањето на дожноста, новиот американски претседател Доналд Трамп изјавуваше дека НАТО е „надмината институција“, како и дека и други членки на ЕУ треба да го следат примерот на Велика Британија и да ја напуштата Унијата.

Во меѓу време, Белата куќа соопшти дека Трамп имал телефонски разговор со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, при што е договорено американскиот претседател во мај да се сретне со сојузниците од НАТО.

Трамп изразил „силна поддршка за НАТО“, но и ги повикал европските членки да инвестираат повеќе во Алијансата.

Според Белата куќа, Трамп прифатил да учествува на средбата на лидерите на НАТО, што ќе се одржи кон крајот на мај.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.