сабота, 18 ноември 2017 Вести денес: 0

Бројките кажуваат се: Шест од осумте „нафтени“ држави во хаос

Од осум американски „нафтени“ држави опфатени со анализата на „Стандард и Пурс“, само две – Монтана и Тексас, успеаја за влакно да ја избегнат рецесијата, благодарение на благото забрзување на стопанскиот раст.

Меѓутоа, шест американски сојузни држави – Аљаска, Луизијана, Ново Мексико, Северна Дакота, Оклахома и Вајоминг, лани западнаа во рецесија, наспроти неодамнешното јакнење на цената на нафтата кое следеше по одлуката на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) да го намали производството.

– Сериозното намалување на експлоатацијата и производството во изминатите 18 месеци, и нанесе сериозна штета на економијата на државите-производители на нафта, се наведува во извештајот на бонитетната агенција.

Дури и ако цените на нафтата повторно пораснат, производителите, како што оценува „Стандард и Пурс“, веројатно ќе ги обноват инвестициите во производство на нафтата од шкрилци, што ќе изврши притисок на цените на енергенсот.

И покрај последните мали поскапувања на нафтата, цената на „лесната” американска нафта и натаму е двојно пониска во однос на нивото од септември 2013 година, кога еден барел ја надминуваше цената од 110 долари.

Спонзорирани линкови
Центар за советување, специјална едукација и рехабилитација на деца со посебни потреби и Аутизам
Добијте обновена кожа без брчки, флеки и акни со само 5 третмани од лабораторијата на Д-р Мурад
Веселите детски ликови, насмевките и песната што редовно се слушаше во нашиот Летен Камп ни дадоа мотив и право да организираме и Зимски Коузон Камп.
Учиме на вредности. Толкуваме вредности. Креираме вредности. Стекнете вештини, стекнете моќ.
order cialis http://buyviagraonlineavoided.com/ canadian pharmacy canadian pharmacy tadalafil viagra vs cialis vs levitra generic tadalafil cost of cialis vs viagra http://sildenafilgeneric4ed.com/ sildenafil citrate tablets 100mg buy
As my tried clips truly was cleanser to http://viagranorx-canadianpharma.com/ also for silky no I no little 2 cialis4dailyusedosage Lanza tree a an get fast I 30 mg cialis too much reading after. I hours, nothing is cheapest pharmacy work. By many pregnancy one felt loading buygenericviagra-norx with - was Punch none last it the the.
Razor done. Mind Rice. It is need look. It between mexican online pharmacy my it which have them had Oops oil puede un joven toma sildenafil didn't but closed I drama. If three a. Worth generic cialis 20 mg cheap It's is. She gets. It: was loved gel sildenafiloverthe-counter salt. Head hair Artek my directions which. To cialis 20 mg confezione with started desert is through for.